33.7 C
Ness Ziona
יום חמישי, יולי 18, 2024

תומר תדהר: "נס-ציונה הלכה אחורה בתחומים רבים, גם בנושאי איכות הסביבה"

חובה לקרוא

"על העירייה והעומד בראשה לקחת אחריות ולטפל בכל נושא שעלול לפגוע בבריאותנו".

"זהו מחדל גדול שאין בעירייה גורם אחד שמהווה כתובת זמינה עבור התושבים שרוצים להתלונן, שמבצע פניות למשרד הבריאות או למשרד הגנת הסביבה וכמובן שמיישם את המדיניות המתבקשת של אכיפה נגד כל מי שתורם לפגיעה באיכות הסביבה בנס-ציונה ובבטיחותם.

אלה הם רק חלק מטענותיו של המועמד לראשות העיר תומר תדהר בראיון טלפוני שקיימנו עמו בעקבות פרסום הדו"ח של מכון המחקר והחדשנות של מכבי KSM, שקבע כי שיעורי האסתמה הגבוהים ביותר נמצאו בקרב מבוטחי מכבי בנס ציונה, שבה נמדדה בהתאם גם רמת זיהום אוויר גבוהה במיוחד.

תומר תדהר שימש כעוזרו של יוסי שבו ודובר העירייה במשך 12 שנה עד שנת 2018, על כן מצאנו לנכון להפנות אליו מספר שאלות כדי להבין את הנושא לעומק. במקביל פנינו לדוברות של קופת חולים מכבי כדי לקבל את הנתונים המלאים.

שאלה: כיצד אתה מסביר את העובדה שנס-ציונה היא בין הערים הגבוהות בשיעורי חולי האסתמה?על פניו קשה להצביע על גורמים לזיהום האוויר בכל זאת אנחנו לא חיפה שניצבת במקום הראשון במפעלי תעשייה מזהמים.

תשובה: "יש לזכור כי הדו"ח מתייחס למבוטחי קופת חולים מכבי והנתונים המלאים טרם התפרסמו, אך בהחלט מדובר בנתון מדאיג מאוד. בהתייחס לנס-ציונה יש אצלנו שני מקורות זיהום נייחים – מפעל אורלייט ומפעל אביעד בטון. בתקופה שעבדתי בעירייה ניהלנו מאבק מתמיד נגד הזיהום שפולטים מפעלים אלו לאוויר והתבצעו פניות לאיגוד ערים לאיכות סביבה דרום יהודה, למשרד הבריאות ולמשרד להגנת הסביבה ".

שאלה: האם אתה חושב כי הרשות המקומית נושאת באחריות לזיהום האוויר?

תשובה: "בהחלט. לא אני אומר זאת. מבקר המדינה פירסם דו"ח בשנת 2019 שבו הוא טוען במפורש כי חוק הרשויות המקומיות בנושא אכיפה סביבתית וסמכויות פקחים מקנה לרשויות המקומיות סמכויות פיקוח ואכיפה. חשוב שתושבי נס-ציונה יידעו כי בשנת 2009 חלה מהפכה בתפיסה והרשות המקומית עברה מגורם שרק שומר על סדר וניקיון לגורם שתפקידו להגן על הסביבה. מגורם מפקח הפכה הרשות לגורם אכיפה פלילית באמצעות חקירה והגשת כתבי אישום. מתי בפעם האחרונה הציבה העירייה תחנה לניטור אוויר? שאלה זו יש להפנות לעירייה ולראש העירייה".

שאלה: "האם בתקופת ראש העירייה יוסי שבו נעשתה אכיפה נגד מפעלים מזהמים?"

תשובה: "לא רק שנעשתה אכיפה אלא שהייתה מחלקה ייעודית – מחלקת איכות סביבה תחת אגף שפ"ע. בראש המחלקה עמד אדם מאוד מקצועי שהיה אחראי על תכלול כל הנושאים הסביבתיים ברשות המקומית. מחלקת איכות הסביבה הייתה אחראית על מעקב, פיקוח ואכיפה בנושאי מפגעי רעש, זיהום אוויר, מפגעי ריח, קרינה וכל נושא סביבתי אחר. בא ראש העירייה החדש וסגר את המחלקה".

שאלה: האם לדעתך יש נחיצות במחלקת איכות סביבה?

תשובה: "ברור שכן וזו אחת הפעולות הראשונות שאבצע כשאחליף את ראש העירייה הנוכחי. הנושאים הסביבתיים הם בלבנו. אני יכול לשתף כי שני הבנים שלי שנולדו בנס-ציונה הם חברי קופת חולים מכבי ושניהם השתמשו במשאפים ועשו אינהלציות עד גיל 3 לפחות. האם זה קשור לזיהום האוויר בנס-ציונה? ייתכן וכן. מה שבטוח הוא שעל העירייה והעומד בראשה לקחת אחריות ולטפל בכל נושא שעלול לפגוע בבריאותנו".

שאלה: אז לפי מה שאתה אומר סגירת מחלקת איכות הסביבה על ידי בוקסר משליכה גם על תושבי רחוב אלי כהן בשכונת יד אליעזר שסובלים ממפגעי ריח?

תשובה: "כל נושא שקשור לפגיעה באיכות החיים של תושבי העיר כתוצאה מגורמים סביבתיים מושפע מכך שאין כיום גורם מקצועי שמתכלל את הנושאים. זהו מחדל גדול שאין גורם אחד שמהווה כתובת זמינה עבור התושבים שרוצים להתלונן, שמבצע פניות למשרד הבריאות או למשרד הגנת הסביבה וכמובן שמיישם את המדיניות המתבקשת של אכיפה נגד כל מי שתורם לפגיעה באיכות הסביבה בנס-ציונה ובבטיחותכם של התושבים. לא סתם מתלוננים תושבי רחוב אלי כהן שהם פונים לעירייה והפניות שלהם מועברות מגורם לגורם בתוך העירייה ובסוף הפנייה נסגרת".

בסיום הראיון תומר תדהר ביקש להוסיף: "סגירת מחלקת איכות סביבה והמצאת אגפים חדשים שלא היו קיימים עד 2018, תוספת תקנים, מינוי מקורבים ונטילת הלוואות של כעשרים וחמישה מיליון ש"ח, לצד ירידה באיכות השירות שמקבלים התושבים מהעירייה ומהמוקד העירוני וכן הפגיעה במצב התחזוקתי של העיר, הפגיעה בסביבה לרבות עקירת עצים – כל אלה מצביעים על הצורך הדחוף בהחלפת ההנהגה הנוכחית שדירדרה את העיר לאחור. יחד חוזרים להוביל את נס-ציונה קדימה".

3.8 4 votes
Article Rating
- פרסומת -spot_img

כתבות נוספות

Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
- פרסומת -spot_img

חדשות אחרונות

0
Would love your thoughts, please comment.x
דילוג לתוכן