28.9 C
Ness Ziona
יום שני, מאי 20, 2024

הצגה "הכתובה" – ביקורת מאת צח אוריין אוראץ

חובה לקרוא

צח אוריין אוראץ'

האם חיצים שכיוון הסטיריקן המהולל, אפרים קישון, בשנת 1959 לעבר מוסד הנישואין יצליחו לקלוע למטרה גם בהפקה שמועלית כארבעים שנה אחר כך? יצאנו לבדוק את הגרסה החדשה של "הכתובה" שמועלית על ידי תיאטרון חיפה, אחרי שלל הפקות עבר מוצלחות בתיאטרון האוהל, ביידשפיל, הבימה ותיאטרון הנגב. הבמאי משה נאור לקח משימה מאתגרת, לשמור על עלילה רלוונטית בעידן של רשתות חברתיות וריאלטי סטייל "חתונה ממבט ראשון", "אהבה חדשה" או "דייט ראשון". 

"הכתובה" החדשה שומרת על סיפור המסגרת: אלימלך השרברב, אשתו שפרה והבת שלהם איילת במרתון למצוא כתובה אבודה של ההורים יוצאי קיבוץ, 25 שנה לאחר הנישואין שלהם. האימא הטרוריסטית והמיוחסת למשפחת רבנים של רוברט, החתן המיועד, לא תתיר לבנה להינשא בלי האישור ההלכתי הזה. ברקע יש שכנה צבעונית וייכנעית, ובהמשך יצטרף גם קיבוצניק המתאהב בבת הנאה וגאה מאד בעבודתו בענף הפלחה בקיבוץ ממנו היגרו זוג ההורים לעיר. קישון מציב מראה תקופתית למוסד הנישואין, למסגרת המשפחה, ליחסים המורכבים שבין תושבי העיר לבין אנשי הקיבוץ בראשית ימיה של המדינה ועוד. "אפרים קישון הוא קלאסיקה ישראלית שצריך להיות גאים בה. את הכח העצום של המחזה הזה והיכולת שלו להצחיק ולרגש, מבינים רק עם שחקנים טובים ועל הבמה, ולכן אני נרגש ומאושר להעלותו שוב עם קאסט כל כך מוכשר" מוסיף הבמאי נאור, המנהל האמנותי של תיאטרון חיפה.

זוג ההורים הם לב הסיפור, ואם לדייק, שלמה בראבא הוא הוא המופע המרכזי של ההצגה. בה הוא יכול ונהנה כל כך להתפרע, להמציא ולאלתר כשצריך. "התאוששתם מהבחירות" הוא פונה בחיוך לקהל התל אביבי במהלך הצגה שהועלתה בבית החייל וסוחט תשואות מהקהל, כמו הצחוקים משידורי הרדיו של שנות החמישים (עם קריינות אופיינית של דן כנר), בהן מצוטט בן גוריון אומר על מנחם בגין ומפלגתו, כי מדובר באפיזודה חולפת או עוד ידיעה אחרת אי שם בסוף שנות החמישים המבטיחה כי בתוך זמן קצר יחלו בבניית רכבת תחתית בתל אביב. 

מסקרן לדעת, כיצד היה קישון מעכל את כל האלתורים של בראבא לצד העיבוד העכשווי לקלאסיקה העברית העל-זמנית הזו שלו. אולי לבני משפחתו, שנכחו בהצגה החגיגית בתל אביב היו לכך תשובות חלקיות. 

לבראבא ניתן או שהוא לקח לעצמו חופש אמנותי שאינו מחייב אותו להיצמד לטקסט, והקהל אוהב את זה. הוא אפילו מפלרטט עם נגני תזמורת הליווי (בקלידים, אקורדיון, טובה, צ'לו וחצוצרה ובניהול מוסיקלי ועיבודים מענגים של ליאור רונן וגיא פרטי), הנעים בחן בין המפלסים השונים בתפאורה תקופתית מלאת החן שעיצב ניב מנור. 

לנעלים הגדולות שהשאירו אחריהם שחקני עבר ששיחקו בשלאגרים הקודמים של הכתובה נכנסים בהצלחה רוב שחקני הקאסט הנוכחי, כולל קטעי שירה במינון נכון של איילת רובינסון ללהיטים מתקופת העשור למדינה ישראל, חיקויים והרבה הומור של רוית יעקב כהן  ומשחק תיאטרלי מקצועי של יובל סגל, יעל טל ועומר עציון. "העיבוד המחודש שמוביל הבמאי משה נאור, שם דגש על האווירה המיוחדת של שנות ה-60 בשילוב אלמנטים מקוריים מאותה התקופה, כך שלצד כתיבתו המשובחת והעל זמנית של קישון, ייהנה הקהל מאווירה אותנטית וקאסט שחקנים משובח" מסכמת מנכ"לית תיאטרון חיפה, ניצה בן צבי.

3 1 vote
Article Rating
- פרסומת -spot_img

כתבות נוספות

Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
- פרסומת -spot_img

חדשות אחרונות

0
Would love your thoughts, please comment.x
דילוג לתוכן