33.7 C
Ness Ziona
יום חמישי, יולי 18, 2024

מבקר התרבות שלנו, צח אוריין, ביקר בתערוכה החדשה של מוזיאון ת"א החוגג 90 שנה וחזר נפעם.

חובה לקרוא

מאת: צח אוריין אוראץ'

"האמנות הישראלית כוננה עם הלאום היה מאד ברור שהיא הפכה לישות מאד פטפטנית, שתמיד נושאת איזה שהיא טענה למקום, לבעלות על המקום, לסכסוך עם המקום או לגלותיות. הרצון של האוסף היא להזכיר שיש לאמנות הפלסטית משהו שהוא מעל ומעבר לשפה" מתמצת דלית מתתיהו, האוצרת של התערוכה הקבע החדשה והמרתקת "דמיון חומרי: אמנות ישראלית מאוסף המוזיאון",   את הרעיון שמאחורי תערוכת המופת שנפתחה בימים אלה במוזיאון תל אביב.

התערוכה היא אירוע מרכזי במסגרת סדרה של אירועים מגוונים המציינים את חגיגות התשעים למוזיאון, שהיה המוזיאון הראשון לאמנות בישראל. מהסיור המקדים בשלושת חללי התצוגה של התערוכה החדשה והתרשמות ראשונים מכ-120 יצירות של העידית של העידית של אמני ישראל, קשה להישאר אדיש לאוצרות המופת, המכנסת יצירות מוכרות לצד כאלו המוצגות כאן לראשונה, ומפנה זרקור עוצמתי אל המורשת, סיפורי העבר והתבוננות מקיפה על סיפורה של האמנות המקומית.

למתתיהו – בשיתוף אוצרי המשנה טל ברויטמן, עדי גרוס, עדי דהן, עמית שמאע – יש משנה סדורה ומשכנעת, איך נכון וכדאי להציג תערוכה מאתגרת שכזו "המנסה לשנות את שאלת הפריזמה שדרכה אנחנו רואים אמנות" כדבריה. בהחלט שונה מאד מכל מה שהורגלנו עד כה במחוזותינו. לא ציר הזמן מנחה אותה אלא חיבורים משכנעים יותר בין העבודות השונות. לא מקנא במתתיהו ובשאר השותפים למלאכה, שבחרו כאמור "רק"  120 יצירות של 110 אמנים מתוך בין הקאנון המקומי שלנו, ורשימת האמנים שעברו את האודישן הקונספטואלי הזה מגוונת ברמות שיא.

(קבלו את הרשימה המלאה: ווליד אבו-שקרה, אתי אברג'יל, לארי אברמסון, עליזה אורבך, אביבה אורי, חנה אורלוף, ברכה ל' אטינגר, צבי אלדובי, אלימה, מעיין אליקים, דליה אמוץ, ליאון אנגלסברג, קטה אפרים-מרכוס, אריה ארוך, ביאנקה אשל-גרשוני, יוסף בודקו, יהושע (שוקי) בורקובסקי, יעל בורשטיין, נפתלי בזם, ארנון בן-דוד, איתן בן-משה, אסף בן-צבי, "בצלאל", עדינה בר-און, עדו בר-אל, יואב בראל, שמואל בק, אדם ברג, יוסי ברגר, בלה בריזל, דגנית ברסט, מיכה בר-עם, ציבי גבע, נחום גוטמן, יצחק גולומבק, מיכאל גיטלין, דוד גינתון, גדעון גכטמן, יאיר גרבוז, מיכאל גרובמן, מיכאל גרוס, יהושע גרוסברד, משה גרשוני, אליהו גת, משה גת, נורית דוד, שושנה היימן, שמואל הירשנברג, יוסף הלוי, מיכל הלפמן, עמנואל הצופה, גל וינשטיין, יוסף זריצקי, אירית חמו, שחר יהלום, אתי יעקובי, רות דורית יעקובי, מרים כבסה, חן כהן, מירית כהן, פנחס כהן גן, רפי לביא, יהודית לוין, פנחס ליטבינובסקי, אלה ליטביץ, בתיה לישנסקי, הלמר לרסקי, משה מטוסובסקי, יעקב מישורי, אברהם מלניקוב, מריאן, מיכל נאמן, איברהים נובאני, יהושע נוישטיין, נורה ונעמי, משה ניניו, לאה ניקל, אפרת נתן, מריה סאלח-מחאמיד, אבי סבח, מיכאל סגן-כהן, סולטנה סורוז'ון, הדס סט, פסח סלבוסקי, פורת סלומון, אבשלום עוקשי, אלי פטל, מרדכי פיטקין, סיגל פרימור, נעמה צבר, בן ציון, זויה צ'רקסקי-נאדי, חיים קיוה, משה קסטל, אורי קצנשטיין, יחיאל קריזה, זאב רבן, ראובן רובין, גלעד רטמן, דוד ריב, רחל שביט, בנו שוץ, יעקב שטיינהרדט, משה שטרנשוס, רות שלוס, שמואל שלזינגר, הנרי שלזניאק, יחיאל שמי, פאטמה שנאן, ציונה תג'ר, יגאל תומרקין).

אולי לא הכל מובן ויזרום חלק לכל מבקר בלב ובנשמה, כמו מיטות החולים הישנות המיועדות לילדים קטנים בעבודה של גדעון גכטמן, שלוקחת אותך למקומות דוקרים או אפלים, אבל אצל מתתיהו הכול נקשר לאחד מארבעת היסודות עליה נשענת התערוכה: אדמה, מים, אוויר ואש המוצגים בשלושה פרקים נפרדים: אדמה מובטחת ("מה מבטיחה האדמה כיסוד חומרי עוד בטרם הפכה לאחוזת עולם, לארץ מגורים או לארץ מגור? העבודות בחלל נחות בחיק יופיו של המוצק, בזמנה המזדחל של האבן. הן מבקשות להיקרא אל מקומו הפשוט והמובן מאליו של חומר שעוּבּד ביד אדם".) ספינת אוויר ("בחלל זה מודגשת האנכיות של הנסיקה למרום או הצלילה לתהומות הים, כאשר מצבי כפילוּת מהדהדים את מצבה הבראשיתי של היצירה כהשתקפות. דרכם של המים להראות – ולא רק לשמש משטח מְשקף ניטרלי – מוּכּרת לכל מי שהביט בנראותו המעוותת של חפץ הנח מתחת למים. פני השטח של הים, כמו כר היצירה, הם מישור ההופעה של דימויי מעמקים") ותנועה לוהבת ("העבודות בחלל עולות כגופים של להט אידיאולוגי, אמוני, אמנותי ומיני. הן קודחות בתשוקת הרס והתחדשות ומאירות את היצירה כמעשה אהבה ברגעיו הקנאיים ביותר").

מרתק.

התערוכה "דמיון חומרי" פתוחה לקהל הרחב החל מ – 17 בפברואר 2022  – ללא מועד סיום

* צח אוריין הוא עיתונאי תרבות ופנאי (לשעבר "מעריב", "פנאי פלוס") ועוסק כיום בהרצאות ובחקר שורשי המשפחה (גנאלוגיה).

4.3 3 votes
Article Rating
- פרסומת -spot_img

כתבות נוספות

Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
- פרסומת -spot_img

חדשות אחרונות

0
Would love your thoughts, please comment.x
דילוג לתוכן