27.1 C
Ness Ziona
יום ראשון, יוני 16, 2024

והשבוע בטור הכלכלי של מיכל פלג: היסטוריה משפחתית ואיך היא קשורה לבריאות שלנו?

חובה לקרוא

יום שישי הוא היום היחיד בו אני מפנה את הזמן אחרי שסיימתי את כל הקניות, לפני שהילדים חוזרים הביתה ומתחיל הבלגאן של הבישולים, לעצור ללכת לבית קפה, לאכול משהו נחמד ולשתות קפה בשקט.
מסביבי בבית הקפה יש מלא זוגות צעירים, מבוגרים, אנשים עם ילדים כולם מדברים אוכלים, בעיקר ארוחת בוקר זוגית, למרות שיש כאלו שחורגים מהצפוי ואוכלים פיצה או שניצל, בעיקר ילדים.
ישבתי והסתכלתי על כן האנשים האלו, הילדים, ההורים, הסבים והסבתות וחשבתי על הגנטיקה שקיבלנו מהורינו ועל הגנטיקה שהעברנו לילדים שלנו.
כשתינוק נולד, מתחילים גם הניחושים לאיזה צד במשפחה הוא דומה לאמא, אבא אולי איזה דוד או דודה. ככל שאנחנו מתבגרים הדמיון הזה נעשה יותר בולט לעין.
למעשה, חלק גדול מאייך שאנחנו נראים, הגובה שלנו, צבע העיניים, אורך הידיים וגם הנטייה המעצבנת שכל מה שנכנס לפה הולך ישר לבטן נקבע ע"י הגנים שלנו. למשל, כל מי שהכיר את אבא שלי תמיד אמר שאני דומה לו מאוד. אני לא ראיתי את הדמיון, אבל אם אומרים כנראה שיש בזה משהו.
הילדים שלי למשל, לא קיבלו את צבע העיניים שלי, שזה ממש מבאס, כי יש לי עיניים כחולות ולהם חומות, הם כנראה דומים לאבא שלהם.
דרך גנים אפשר לגלות עוד דברים. למשל, חברה סיפרה לי בהתרגשות שהיא פנתה לחברה שבודקת היסטוריה משפחתית ומוצאת קרובי משפחה דרך בדיקת גנים פשוטה.
גנים אומרים לנו עוד דברים, יש קבוצה מאוד גדולה של מחלות שיכולה להתפתח אצלנו בגלל היחוס הגנטי שלנו.
דוגמא מפורסמת לכך היא מחלת ההמופיליה, שהתפרסמה בגלל יורש העצר במשפחת המלוכה הרוסית שנרצחה במהפכת אוקטובר שבה הסתיימה תקופת המלוכה הצארית אחרי כ- 500 שנים והחל הממשל הקומוניסטי ברוסיה.
המופיליה נקראת גם מחלת הנפילה, היא מחלה אכזרית שבה הגוף לא יודע איך לתקן תאים כך, שילד שנופל ונפצע הפצע לא יתרפא והסיכון לזיהומים גדל וכך גם מקרי המוות הכל בגלל פגם גנטי שעובר בירושה. במקרה של משפחת המלוכה הרוסית ובאירופה, בעיקר בגלל נישואים בתוך המשפחה. אם בא לכם לבדוק לקרוא עוד, באתרי רכילות או אתרים היסטוריים יש המון מידע נוסף על משפחות האצולה האירופאית.
היום בניגוד לעבר, יש בדיקות גנטיות לזיהוי גנים כדוגמת גן ה – BRCA לסוגיו שעובר בירושה וגורם בין היתר, לסרטן השחלות והשד. גילוי מוקדם ומעקב קפדני יכול למנוע לעיתים את הופעת הסרטן, או גילוי מאוד מוקדם שקל לטפל בו.
יש היום חברות שמתמחות בזיהוי של גנים של תאי סרטן, זיהוי זה לאדם חולה בסרטן יכול להיות ההבדל בין חיים ומוות.
כאשר מזהים את ההרכב המדויק של סוג הסרטן, ניתן להתאים את התרופה הכי נכונה לעצירת ונסיגת הסרטן ובעצם, עוזרים להאריך את חיי החולה לעיתים בשנים רבות.
מציאת הרכב כמה שיותר מדויק של סוג הסרטן מונעת בחלק מהמקרים לקיחת תרופות שאינן יעילות כלל למיגור ועצירה התפשטות תאי סרטן. לא תמיד התרופה שרשומה לסרטן המעי הגס באמת מתאימה לסוג הסרטן שמשתולל בגוף החולה, כבר קרה שדווקא תרופות אחרות שרשומות למקרי סרטן אחרים היו יעילים יותר בעצירת המחלה.
בביטוחי הבריאות יש התייחסות רבה לסוגיית הגנים ולהיסטוריה המשפחתית. בהצהרת הבריאות יש סעיף מיוחד הנוגע להיסטוריה משפחתית, במיוחד למחלות שידועות כמחלות תורשתיות כמו סכרת, סוגים שונים של סרטן ועוד. כאשר ממלאים הצהרת בריאות כדאי להתייחס בתשומת לב לסעיף זה, אי מילוי נכון של ההיסטוריה המשפחתית, יכול בעת תביעה לגרום לדחיית התביעה רק בגלל זה.
יש חברות שמגדילות לעשות ובפוליסות מסוימות מוציאות מרשימת המחלות המכוסות את מי שהגנטיקה שלו "בירכה" אותו בקשר משפחתי לרשימת מחלות שנחשבות גנטית לבעייתיות.
יש עוד חלקים בהם כדאי להתייחס לייחוס הגנטי, כמו הקפדה על פוליסת תרופות מלאה, או הרחבה של פוליסות שנותנות מענה מסוגים שונים לגילוי מחלות קשות.
בגלל שאני מטפלת במשפחות רבות, תמיד אני מייחסת חשיבות להפקת פוליסות בריאות לתינוק חדש במשפחה ולמעבר על ההיסטוריה המשפחתית בעת תכנון תיק הביטוח ובשינוי שלו במידת הצורך. זו עוד סיבה מדוע חשוב להיות בקשר עם המתכננת המשפחתית שלכם.
מי שרוצה לקרוא מאמרים נוספים שלי ושל רו"ח אופיר שמואלי מתכנן הפרישה שלי מוזמן להיכנס לאתר שלנו. Fof.co.il
קצת עלי שמי מיכל פלג אני סוכנת ומתכננת ביטוח ופיננסים, יש לי תואר ראשון ושני במנה"ס. לעולם תכנון הביטוח והפיננסים הגעתי לאחר ניסיון אישי וניסיון חיים רב בתחומים אלו. אני מאמינה בשילוב תכנוני נכון בין ביטוח ופיננסים עם דגש רב למצב אישי ולתקציב. בין שרותי התכנון שלי, יש לי שרות ליווי מתמשך בכל תחומי הפיננסים בין היתר בתכנון קדימה, עזרה בניהול הכסף והביטוח ותמיכה ככל הנדרש. שאלות והצטרפות אפשר לרשום בתגובות או ללחוץ על הקישור🔸 מיכל פלג סוכנת ומתכננת ביטוח פיננסים ופרישה 🔸

תמונת אילוסטרציה

0 0 votes
Article Rating
- פרסומת -spot_img

כתבות נוספות

Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
- פרסומת -spot_img

חדשות אחרונות

0
Would love your thoughts, please comment.x
דילוג לתוכן