33.7 C
Ness Ziona
יום חמישי, יולי 18, 2024

השרה זנדברג: אנו מקדמים שמורת טבע חדשה בים העמוק מול חופי פלמחים

חובה לקרוא

*השרה להגנת הסביבה, תמר זנדברג, חתמה על שתי יוזמות בין-לאומיות לשמירה על 30% מהמערכות האקולוגיות היבשתיות והימיות בעולם, והודיעה על כוונתה לפעול יחד עם רשות הטבע והגנים לקידום שמורת טבע חדשה בים העמוק מול חופי פלמחים ("הפרעת פלמחים"), שצפויה להכפיל פי ארבעה את השטחים המוגנים הימיים בישראל*

*בכך, ישראל מחזקת את חלקה במאמץ הגלובלי לשמירה על הטבע בעידן של משבר אקלים ומשבר בריאותי שמקורו בפגיעה בטבע*

_*השרה להגנת הסביבה, תמר זנדברג:* "האמצעי האפקטיבי והחשוב ביותר לשמירה על הטבע והמגוון הביולוגי בעידן של משבר אקולוגי מחריף, הוא באמצעות שמורות טבע ואזורים מוגנים מפני פעילות אנושית פוגענית. אנחנו תלויים בטבע ובשירותי המערכת לקיומנו: האוויר שאנחנו נושמים, המים שאנחנו שותים המזון שאנחנו צורכים ומעל ל-70 אחוז מהתרופות המודרניות – מקורם בטבע. אם אנחנו רוצים להמשיך להתקיים בבריאות ובאיכות חיים טובה על פני כדור הארץ, אנחנו חייבים להגן טוב יותר על הטבע, על מנת שישמור עלינו. לכן, אני שמחה להצטרף בשם ישראל לעשרות רבות של מדינות בעולם, שכבר הצטרפו ליוזמות הבינלאומיות להגנה על 30% מהמערכות האקולוגיות היבשתיות והימיות בעולם עד 2030"_

_*השרה הוסיפה:* על-מנת להתחיל ביישום מיידי של ההצהרה, בכוונתי לפעול בהקדם בשיתוף רשות הטבע והגנים, להכרזה על שמורת טבע ראשונה במים הכלכליים של ישראל, באזור הרגיש ביותר מבחינה סביבתית בים התיכון שלנו – הפרעת פלמחים. ישראל היא המדינה האחרונה בדירוג מבין מדינות ה-OECD בהכרזה על שטחי ים מוגנים באזור הים העמוק. השמורה המתוכננת צפויה להגדיל פי ארבע את שטחן של השמורות הימיות בישראל, מ-170 קמ"ר כיום, למעל 700 קמ"ר לאחר ההכרזה. אמנם יש לנו עוד דרך ארוכה עד להגנה על 30% משטחה הימי של ישראל, אך מדובר באבן דרך חשובה ביותר"_

_*שאול גולדשטיין מנכ״ל רשות הטבע והגנים:* "אני שמח מאוד על הכרזת השרה להגנת הסביבה, שחתמה על מסמך ה-30% ומברך על החלטתה לקדם הכרזת שמורה באזור המיוחד במינו של הפרעת פלמחים. נחישותה של השרה להגדיל את השטחים המוגנים ביבשה ובים ראויה לשבח, והיא תאפשר הגנה טובה הרבה יותר על משאבי הטבע שלנו. אני מקווה שנוכל לקבל את הסמכויות המתאימות ואת המשאבים במים העמוקים הללו ולאכוף שם את ההגנות הנדרשות. השמורות בארץ חשובות הן לטבע והן לאדם, ובראייה לטווח ארוך הן טובות גם לדייגים ולשאר הגופים המעוניינים בים. שמחים להיכנס לשנה החדשה עם בשורות משמחות שכאלה!"

לאור העלייה בקצב הידרדרות המגוון הביולוגי בעולם ובתוך כך גם בישראל, החליטה השרה להגנת הסביבה, תמר זנדברג, לצרף את ישראל ליוזמות בין-לאומיות בתחום, וחתמה על מכתבי התמיכה בשתי יוזמות:

• יוזמת High Ambition Coalition (HAC) for Nature and People – יוזמה המציבה יעד של הגנה על 30% מהמערכות האקולוגיות יבשתיות והימיות ברמה הגלובלית עד שנת 2030. יוזמה זו מנוהלת על ידי צרפת וקוסטה ריקה, וכעת ישראל הצטרפה לכ-70 מדינות שמתחייבות לפעול ליישום 30×30, כלומר 30% שטחים מוגנים עד 2030.
https://www.hacfornatureandpeople.org/home

• יוזמת Global Oceans Alliance – יוזמה זו של בריטניה מציבה יעד גלובלי של 30% שמורות טבע ימיות עד 2030 וחברות בה כיום 55 מדינות.  משרד החוץ הישראלי ליווה את החתימה על יוזמה זו ורואה חשיבות רבה בהצטרפות ישראל ליוזמות בין-לאומיות מסוג זה.

https://www.gov.uk/government/topical-events/global-ocean-alliance-30by30-initiative

גם בישראל דוח מצב הטבע (2018) מצביע על המשך ההתדרדרות במצב המערכות האקולוגיות, עם העלייה בהתמרת שטחים טבעיים לבנויים וקיטועם, התגברות איום המינים הפולשים ועוד.

משבר האקלים מחמיר עוד את מצב הטבע העולמי, וברור לכל כי בלימת משבר האקלים והיערכות אליו לא ניתנות לביצוע ללא שמירה על מערכות טבעיות עמידות ומתפקדות.

עם ההצטרפות ליוזמות אלה, ממצבת את עצמה ישראל לצד מדינות בעלות האג'נדה השאפתנית לשמירה על מגוון ביולוגי, בהן חברות ה-G7 והאיחוד האירופי.

צעד זה מגיע בהמשך לחברות מדינת ישראל בקואליציה נוספת שתוצג במפגש – Leaders Pledge for Nature – שאליה הצטרף הנשיא לשעבר, ראובן ריבלין, בפסגת הטבע שנערכה לצד העצרת הכללית של האו"ם בספטמבר 2020.

אמנת המגוון הביולוגי, שעליה חתומה ישראל, מנהלת בימים אלו מו"מ בין-לאומי במטרה להגיע להסכמות ולקבוע על הצבת יעדים חדשים למניעת המשך הידרדרות המגוון ביולוגי וגיבוש תכנית אסטרטגית חדשה לשנת 2030.

השבוע התקיים אירוע רם דרג בחסות קולומביה, שבו הצהירו מנהיגי המדינות על מחויבותם לשמירה על מגוון ביולוגי.

במקביל, מקודמות התארגנויות ושותפויות בין מדינות שונות שמטרתן לייצר מנהיגות שאפתנית לשמירה על המגוון הביולוגי.

0 0 votes
Article Rating
- פרסומת -spot_img

כתבות נוספות

Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
- פרסומת -spot_img

חדשות אחרונות

0
Would love your thoughts, please comment.x
דילוג לתוכן