32.1 C
Ness Ziona
יום שלישי, אפריל 23, 2024

האם החל תהליך פוליטיזציה של בתי הכנסת בעיר?

חובה לקרוא

“אני 15 שנה חבר מועצה ובחיים שלי לא ראיתי פקחים (מטעם העירייה) ששומרים ומשגיחים בישיבות מועצה. אני מתבייש במצב שאליו הגענו בעיר נס-ציונה״.

כך סיכם חבר המועצה ונציג סיעת ש״ס אלי לוי את ישיבת המועצה מיום חמישי שעבר, שממנה נעדרו חברי אופוזיציה, נציגי סיעת ״נטו״ וסגן רה״ע אריאל אלמוג.

מדובר בפרשה שהחלה עם סגירת שעריו של בית הכנסת ״בו פורת יוסף״ בחודש ינואר השנה ויציאתה של העירייה להליך הקצאה מבנה בית הכנסת הקיים.

סגירתו בחודש ינואר השנה, על ידי העירייה ובהנחיית ראש העיר, גרמה לסערת רוחות בקרב ציבור המתפללים הגדול ותושבי השכונות הסמוכות שנמנעה מהן במשך למעלה מחצי שנה, האפשרות להתפלל בבית הכנסת, לקיים טקסי בר מצווה ושבת חתן.

במסגרת הליך ההקצאה מחדש, שלוש עמותות הגישו בקשה לועדת ההקצאות ולבסוף זכתה עמותת ״תקומת ציון״. נשמעות טענות מצד גורמים המעורים בפרטים כי ״תקומת ציון״ הינה עמותה הקשורה בצורה עקיפה לרב ברק מזעקי, שהגיש בקשה לועדת ההקצאות תחת שם של עמותה אחרת, ואף יש עדות כי בוקסר מודע לזה. אך כל זה לא מנע ממועצת העיר לדון ולאשר את המלצת ועדת ההקצאות.

פנינו לרב מזעקי ושאלנו: ״האם יש לך קשר לעמותת ״תקומת ציון״? האם אתה מכיר את יושב ראש העמותה והאם יש לך קשר אליו? כמו כן, מבקשים את תגובתך לטענות נציגי עמותת ״בן פורת יוסף״ כי חברי העמותה ניסו לאסור הסתה לאלימות בדרשותיך ולהדיר חילוניים מהשתתפות בתפילות באמצעות כללים נוקשים שניסית להחיל. הם טוענים כי גייסת פעילים אלימים כדי להישאר בתפקיד רב בעל הכנסת? מהי תגובתך?״

הרב מזעקי שלח לנו את
תגובתו: ״טענותיהם הממוחזרות והכוזבות של אנשי "בן פורת יוסף", המהוות הוצאת דיבה של ממש, נטענו כבר מספר פעמים, בהליכים משפטיים שונים שנקטה העמותה. ואולם, פעם אחר פעם, בתי המשפט דחו את טענות הכזב של אנשי בן פורת יוסף. כך, לדוג', בה"פ (מחוזי מרכז) 4884-07-18 עמותת בית כנסת בן פורת יוסף נס ציונה נ' ברק מזעקי, עתרה עמותת בן פורת יוסף לצו מניעה זמני וצו מניעה קבוע שיאסור עלי לפעול בבית הכנסת בהתבסס על אותן טענות ממש. לאחר שהגשתי את תגובתי והצבעתי על מופרכות הטענות, התובענה נדחתה כבר במסגרת הדיון הראשון. הדבר מדבר בעד עצמו, ומלמד היטב על "נכונות" טענות הכזב הללו.
בנוסף, אשמח מאוד שתבחן את הדברים עם מתפללי בית הכנסת (בשונה מדוברים מטעם) על מנת לעמוד על חקר האמת, הרחוקה מטענות אלו כמרחק מזרח ממערב, במו אוזניך.
מנגד, הפגמים החמורים בהתנהלות עמותת "בן פורת יוסף" מתועדים היטב וגררו ביקורות חמורות על התנהלותה. בטוחני כי אם חלף הדהוד טענות כוזבות, יבוצע תחקיר עיתונאי בעניין זה, הרי שבמאמץ מינימלי, תוכל לאתר את התיעוד הרב הקיים ביחס לפגמים החמורים שנפלו בהתנהלות בן פורת ואנשיה.
ולמרות כל האמור, מדי פעם בפעם, אנשי בן פורת יוסף פונים לאיש תקשורת אחר בניסיון נואל לקבל אמפתיה בדמות סיוע בהפצת דברי הכזב שלהם ולהשחיר את שמי ברבים״.

משקיבלה מועצת העיר החלטה, תחת אבטחה כבדה של הפיקוח העירוני, ישנה ציפייה שבית הכנסת ייפתח מחדש ויחזור לפעילות כבעבר.

השאלה הנשאלת היא, האם הרוחות ירגעו ותנוח דעתם של מתפללי בית הכנסת? לא כך חשבו חברי המועצה פנינה זיו ואלי לוי שהתנגדו להחלטת המועצה בנוגע להקצאה.

נדחתה הצעתו של חבר המועצה אלי לוי כי המחלקה לתרבות תורנית עליה הוא מופקד תפקח על הנעשה בבית הכנסת, לפחות בתקופה הראשונה של החזרה לשגרה ותדווח לראש העיר ולמועצת העיר על פעולת העמותה החדשה.

אלי לוי טוען כי הלחץ הרב שבו נתון ראש העיר גרם לו לקבל החלטה שגויה ולמעשה המדיניות שלו גורמת לפוליטיזציה גם בבתי הכנסת בעיר.

בפועל מינה בוקסר אותו ואת סגניו כועדת מעקב שתפקח על פעולת העמותה החדשה אלי לוי לא נכלל בה.

חבר המועצה לוי המאוכזב מראש העיר ומהקולגות שלו במועצה, פירגן לחברת מועצת העיר מה״ירוקים״ פנינה זיו: ״היחידה שעמדה לצדי, לצד תושבי השכונה ולצד ציבור המתפללים שרוצים שלום זו חברת המועצה פנינה זיו״.

ימים יגידו אם השקט ישוב למחוזות בית הכנסת או שמא בוקסר שוב קיבל החלטה שגויה, שעלולה ליצור תסיסה וקרע בין ציבור המתפללים.

אליהו לוי-שמואל בוקסר-צילום: נס ציונה בחדשות
5 1 vote
Article Rating
- פרסומת -spot_img

כתבות נוספות

3 הערות

Subscribe
Notify of
3 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
תיאטרון האבסורד זה פה
2 years ago

אז בשביל שלא תהיה פוליטיזציה, אתה מציע ששני פוליטיקאים אחרים ינהלו את בית הכנסת?

Anonymous
2 years ago

אם תרבות תורנית לא תהיה אחראית על נושאי דת בעיר אז מי כן?

ארז חג'ג'
2 years ago
Reply to  Anonymous

מה הקשר בין תרבות תורנית לבין בית כנסת?? שידאגו לארועי תרבות לציבור הדתי ותו לא. ברשויות רבות קיים מחלקת דת ומסורת שמטפל בבתי כנסת וכדו היות ובנצ זה לא קיים טוב עשה שמוליק בוקסר שהשאיר את זה אצל החילונים ולא נתן לבחור משס לנהל את הפיקוח.

- פרסומת -spot_img

חדשות אחרונות

3
0
Would love your thoughts, please comment.x
דילוג לתוכן