19.6 C
Ness Ziona
יום ראשון, אפריל 21, 2024

פרשת בית הכנסת "בן פורת יוסף" – חלק ב'

חובה לקרוא

ב-28 בינואר פרסמנו כתבה בעקבות סגירת בית הכנסת "בן פורת יוסף" על ידי העירייה וזאת לאחר ישיבת הנהלת העירייה, שבה הכריז בוקסר על הכוונה לסגור את בית הכנסת. מעדויות שהגיעו למערכת "נס-ציונה בחדשות", בשבת שלפני סגירת בית הכנסת הגיע למקום בוקסר על מנת לעמוד מקרוב אחר אכיפת ההנחיות בתקופת הקורונה. באותה כתבה אף ראיינו את רב העיר הרב צוריאל שליט"א שטען בין היתר כי משתדל הוא בכל יכולתו שבית הכנסת ימשיך להיות פתוח ויפעל בהתאם להנחיות שע"ח קורונה.

בכתבה התרענו כי מדובר בצעד כה קיצוני שעלול להצית אש בעיר והבענו פליאה מדוע במצב עניינים זה האחריות על בית הכנסת אינה מועברת למחלקה לתרבות תורנית, כפי שהיה בעבר, שהרי רק במציאת מכנה משותף ניתן לפתור מחלוקות, בהידברות ובסובלנות.

היום הגישו נציגי עמותת "בן פורת יוסף" עתירה מנהלית לבית המשפט המחוזי מרכז – לוד, נגד עיריית נס-ציונה, ליתן צווים המורים לפתוח לאלתר את בית הכנסת, לקיום תפילות סדירות, להשאיר את בית הכנסת בהחזקתה ובניהולה של העמותה (שניהלה את בית הכנסת משנת 2006) ולבטל את ההחלטה מיום 27.1.21 המורה על סגירת בית הכנסת.

מבלי להיכנס לכל פרטי העתירה על 60 סעיפיה, נציין שנציגי העמותה שוללים את טענות העירייה, כי התרחשו בבית הכנסת אירועים חוזרים ונשנים של הפרות הנחיות הקורונה וגרימת נזק לרכוש וכי העמותות הפועלות בקשו לסגור את בית הכנסת בשלב זה. העותרים טוענים כי לעירייה לא הייתה כל אפשרות ו/או סמכות חוקית לסגור את בית הכנסת וודאי שלא על סמך טיעונים לאקוניים ולא ענייניים.

בהתייחס לטענת העירייה על הפרה של הנחיות הקורונה. מדגישים העותרים כי היו ביקורים רבים מטעם העירייה בבית הכנסת ומעולם לא ניתן דו"ח ואף לא נרשמה כל תלונה בשל הפרת הנחיות ותמיד נשמרו הנחיות הקורונה. העותרים טוענים כי הנימוק של העירייה בדבר הפרת הנחיות הקורונה חסר שחר.עוד רומזים העותרים כי כנראה שיקולים אחרים עומדים מאחורי ההחלטה לסגור את בית הכנסת.

התמונה שעולה מהעתירה היא קשה עבור מאות מתפללים, שמתקשים למצוא מקום תפילה חלופי, בבתי כנסת אחרים, בשל מגבלות הקורונה. במצב זה נאלצים הם להתפלל במגרשי חנייה. נציגי העמותה טוענים כי לא ניתנה להם כל זכות טיעון או אפשרות להגיש התנגדות לסגירת בית הכנסת – כלומר מדובר בצעד חד צדדי של העירייה והעומד בראשה.

לסיכום, במצב עניינים זה, תושבים רבים חשים מתוסכלים בעקבות הצעד המאוד קיצוני שנקטה בו העירייה. התוצאה היא הליך משפטי שמתקיים באולם בית המשפט, במקום בהידברות פתוחה והגעה להסכמות – עוד סממן לתקופת שלטונו של בוקסר.

להלן התייחסות העירייה: ״בבית הכנסת בן פורת יוסף מתקיים מאבק משפטי המלווה בגילויי אלימות המסכנים את באי בית הכנסת, זאת בנוסף להפרות גסות של הנחיות הקורונה. לאור כל האמור, החליטה עיריית נס ציונה כי אין מנוס מסגירה של בית הכנסת והשלמת הליך ההקצאה כפי שקבע בית המשפט. עד להשלמת ההליך המשפטי, מצאה העירייה פתרון לשביעות רצונם של כל הצדדים״.

****נציין שבית הכנסת "בן פורת יוסף", הינו בית כנסת שנבנה על ידי העירייה עוד בתקופת שלטונו של ראש העיר המנוח יוסי שבו ז"ל והוא אחר ממבני הציבור המונומנטליים בעיר נס-ציונה, שנבנה באדריכלות ייחודית ומרשימה.

5 1 vote
Article Rating
- פרסומת -spot_img

כתבות נוספות

4 הערות

Subscribe
Notify of
4 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
יעקב
3 years ago

בתור אחד מהקהילה, המצב הזה בכלל לא קשור לבוקסר. אני התפללתי שנים בבית הכנסת עד שנמאס מהריבים המחלוקות והגניבות מתחת לשולחן ועברתי למליבו שם יש קהילה מאוחדת וטובה.
יש שם מי שקרוב לצלחת ומי שלא, ומי שקרוב מתייחס לבית הכנסת כאילו הוא אולם אירועים פרטי שלו. וטוב שהבוקסר מתערב, שבו היה עוצם עיניים ובגלל זה אני עברתי.

DAVID
3 years ago
Reply to  יעקב

הגיע הזמן שיעשו הקצאה של הבית הכנסת למישהו שבאמת ידאג לבית הכנסת

Ariel
3 years ago
Reply to  יעקב

הגיע הזמן לעשות סוף למחלוקות ושהעירייה תחליט על עמותה מקצועית וברת סמכות שתנהל את בית הכנסת.

Anonymous
3 years ago

טוב מאד. הגיע הזמן. בית כנסת מקסים ועצוב לראות אותו סגור

- פרסומת -spot_img

חדשות אחרונות

4
0
Would love your thoughts, please comment.x
דילוג לתוכן