33.7 C
Ness Ziona
יום חמישי, יולי 18, 2024

אמיר קאשי מנהל אגף הרווחה בנס ציונה בביקורת חריפה על התנהלותו של נתנאל אשרי רכז הרווחה באוצר

חובה לקרוא

נציג משרד האוצר בדיון הועדה לקידום מעמד האישה טען:
"ממוצע התיקים לעובדת סוציאלית הוא 94 – יש 500 תקנים שלא מאוישים ולא אלף"

נציג האוצר הוסיף: "אני לא מכחיש שיש עובדות סוציאליות שעובדות גם בעומס של 300 תיקים וזה לא נראה לי סביר אבל יש גם עו"סיות עם 26 תיקים". נציג משרד העבודה והרווחה טען שנתון האוצר לא מדויק: "יש 149 תיקים בממוצע לעו"ס. ממוצע הנפשות לתיק זה 405 אנשים שהעו"ס מטפל בהם". יו"ר האיגוד חרמוני: "הצענו ללכת לבוררות. כרגע אנחנו בנתק". יו"ר הוועדה ח"כ פורר לאוצר: "יש תקציב זמין של 2.1 מיליארד שקל בתקציב הקורונה שמיועד לאוכלוסיות בסיכון ולא נוצל. תשתמשו בו לסיים מיד את המשבר"

הועדה לקידום מעמד האישה ולשוויון מגדרי המשיכה הבוקר (שלישי) את דיון החירום בנושא: משבר העבודה הסוציאלית וקריסת השירותים החברתיים. בפתח הדיון אמר היו"ר עודד פורר: "נראה כי באוצר לא מבינים את האירוע. עד לרגע זה הועדה לא קיבלה מספר – מה ההצעה שמונחת על השולחן? אני לא יודע מה הפער בין האיגוד לאוצר ועל איזה סכומים מדברים".

ענבל חרמוני יו"ר איגוד העובדים הסוציאליים: כרגע המצב עומד שיש נתק בינינו לאוצר מיום ראשון. על השולחן נמצא מה שהיה בפעם הקודמת. תוספות זעומות עד יוני. מסתבר שעובדות לא עלולות להירצח ביוני 2021. אני לא יכולה להסכים למשהו שיפוג. אני דורשת סעיף של התחייבות. הצעתי ללכת לבוררות והם לא רוצים. כל מה שאנחנו רוצות שיתנו לנו לעבוד כמו שצריך. שלא יאיימו על הילדים שלנו ואם מאיימים שיהיה מי שיגן. לאיזה מצב הגענו. אני זועמת. לא יהיו במשך חודשים שירותי רווחה בישראל. משרד האוצר שולחים את הדרג הכי נמוך ונאלצים להשתלח בו. לאחרים אין אומץ לבוא. העומס היא הסיבה לאי מימוש התקנים והשכר הנמוך. העובדות לא חוזרות לעבודה עד שאין לנו פתרון קבע. זה צריך להיות כתוב וחתום. אני מבקשת ממשרד האוצר לגלות מנהיגות".

נתנאל אשרי רכז רווחה באגף התקציבים במשרד האוצר: "המחלוקת היא התוספות עד סוף 2021. הצענו הצעות מפליגות. אין לנו יכולת להתחייב על הרפורמה והמגבלות בתוכן אנו מתנהלים הן מגבלות פורמליות. בתוך סד המגבלות הצענו לאיגוד מעל ומעבר. בנושא המוגנות הצענו 70 מיליון שקלים עד סוף 2021 וכשיהיה תקציב נהיה יותר חכמים. הכלי לעבוד בו הוא הכלי התקציבי. הצענו תוספות במבנה ייחודי שיאפשר להעניק אותן באופן חד פעמי – בנינו ביחד עם האיגוד מודל של תוספות. האיגוד עומד בסירובו. אחת ההצעות היא עד סוף 2021. תוספת השכר תתחיל ב-400 שקלים בחודש וזה הבסיס לאורך השנה הקרובה".

ח"כ אעידה תומא סלימן זעמה על נציג האוצר: המצאתם עכשיו את מודל השעות הנוספות שמקבלים עליו כסף? אתם מבינים שהבעיות ברווחה זה העומס של 300 תיקים עד 500 תיקים. מה אתם מחדשים להם בהצעה הזאת?" ואשרי השיב: "זאת לא תוספת שכר בשיטה המקובלת. עד יוני 2021 זה בדיוק זה. לבוא בקופסת קורונה ולטפל בבעיה. בישיבות עם משרד הרווחה מדובר על 500 תקנים. זמן לאיוש משרה לוקח עד 9 חודשים. לא מדברים על משרות שלא מאיישים ברמה הרוחבית. אני לא מכחיש שיש עובדות סוציאליות שעובדות גם בעומס של 300 תיקים וזה לא נראה לי סביר. ברמת הממוצע יש 94 תיקים לעו"ס ברחבי הארץ. במקום שיש עוסית עם 300 תיקים יש במקום אחר עו"סית במקום אחר עם 26 תיקים".

ד"ר רון שביט מנהל אגף בכיר במשרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים: זה לא משנה מאיזו רשות מספר התיקים הנמוך או הגבוהה. לקחנו את מספר התיקים הכולל לחלק למספר התקנים – מספר העובדים בפועל. נתנאל דיבר על ממוצע של 94 תיקים לעובד אבל עשינו מיפוי נוסף והורדנו את תיקני הניהול. נכון לרגע זה יש 149 תיקים בממוצע. אבל למספר נפשות זה 405 נפשות לטיפול".

אמיר קאשי מנהל אגף הרווחה והשירותים החברתיים בעיריית נס ציונה: התביישתי לשמוע את הנתונים המעוותים שנתנאל הציג בשם משרד האוצר. בשם מי אני נלחם? על נשים שסובלות מאלימות, חולי נפש שזרוקים ברחובות, נשים במעגל הזנות. מבקשים להיכנס מתחת לאלונקה ללא כלים או סיוע. בנס ציונה מכרז רביעי שאני עושה לעו"ס משפחה ולא מצליח לגייס עובד בתקן. שירותי הרווחה התייבשו. הדור הצעיר לא רוצים לעבוד במעמסה הזאת. יש אישה מוכה שבעלה צפוי להשתחרר מהכלא ואני לא יכול לשים אותה במעון ואני לא ישן טוב בלילה כי אני לא יכול לעזור לה".

ח"כ פורר שאל את נציג האוצר איך הוא ישן בלילה? אשרי: "האמירות של האיגוד אין להם מקום בוועדה בכנסת". ח"כ סלימאן: "עכשיו אתה תגיד לנו מה להגיע בוועדות?" אשרי: "האמירות הללו מחלחלות לחדרי המשא ומתן ומקשות עלינו. נתוני משרד הרווחה הם הנתונים ומהם אנחנו למדים על המצב בשטח. ח"כ פורר: הממוצע שדיברת עליו לא מדויק".

היו"ר פורר סיכם את הדיון ואמר: "מדינת ישראל צריכה להתבייש שראשיה מסרבים לקבוע סדרי עדיפויות ולטפל בנושא שאולי נוח לטאטא אותו מתחת לשולחן. סיר הלחץ בהחלט מתפוצץ. החברה הישראלית תשלם מחיר על חוסר ההתייחסות הראוי לשביתת העו"סית פי כמה ממה שצריך לשלם עכשיו כדי לסיים את השביתה הזאת היום. לא יכול להיות שראשי המדינה, ששר הרווחה ושר האוצר יכולים לישון בלילה כשהם יודעים שיש משפחות שאין להם יום ואין להם לילה בגלל האירועים האלה. עוסית שצריכה לטפל ב-400 נפשות לא מגיעה לזה לא היום ולא בכלל. הפתרון שמביא משרד האוצר בזה שיעבדו יותר שעות מזכיר את הביטוי של אם אין לחם תאכלו עוגות וזה ממחיש את הניתוק בשטח למטה. לא יכול להיות שמתוך 4.1 מיליארד שתוקצבו לקורונה רק חצי בוצע. יש תקציב של 2.1 מיליארד שלא מומש – תשתמשו בו לסיים את המשבר היום. צריך לתת מענק קורונה. גם כשאין להן משרה מלאה הן עדיין עובדות מסביב לשעון. אני קורא לאיגוד לחזור לשולחן המשא והמתן – שבו בחדר מסביב לשעון ותמצאו פתרון ושאף אחד לא יחשוב שאין תקציב. כסף יש. ככל שזה לא יעבוד הצעת האיגוד לפנות לבוררות היא הוגנת".

0 0 votes
Article Rating
- פרסומת -spot_img

כתבות נוספות

Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
- פרסומת -spot_img

חדשות אחרונות

0
Would love your thoughts, please comment.x
דילוג לתוכן