33.7 C
Ness Ziona
יום חמישי, יולי 18, 2024

חניה אורבנית או אגדה אורבנית?

חובה לקרוא

חניה אורבנית או אגדה אורבנית

התבשרנו ממש לאחרונה מדוברות העירייה, סליחה מדף הפייסבוק של ראש העיר, כי העירייה מסבה שטחי ענק באזור התעשייה בעיר לטובת חניונים ללא תשלום.

נשמע מבטיח נכון?

אז יצאנו לשטח לבדוק על מה מדובר. הממצאים מאוד מעניינים ויש גם פאנץ' בסוף. כדי לא להשאיר אתכם במתח – הכוונה מכה ישירה לכיס של כולנו.

כעת כדי להסב לראש העיר קצת נחת בואו נעמיד פנים שאנו שמחים, שהרי הוא בישר לנו בשורה מדהימה – 2 חניוני ענק באזור התעשייה בעיר. אז יצאנו ובדקנו – החניון הראשון ברחוב החרש 8, שם מצאנו מבנה חדש בן 2 קומות למסחר ומשרדים עם מרתף חניה. השטח הכורכרי שמדרום למבנה החדש כבר היום מאפשר חנייה בחינם וכשבררנו לעומק הבנו שהחנייה החיצונית היא חלק מהסדר שבכלל יאפשר חנייה ללקוחות ולעובדי המשרדים בבניין (כנראה החנייה במרתף לא מספיקה לכולם).

החניון השני ברחוב העבודה שמשמש כחניון משאיות בהווה, הוא בעצם הרחבה של שטח החנייה שצמוד לשאוורמה שמעוני. כשתבקרו במקום תגלו אבן שיש שמכריזה שמדובר בחניון אירעי שהסדירה העירייה כבר בשנת 2011.

אתם הבנתם את זה? בשפת הצעירים קוראים לזה לגזור קופון ובשפת המבוגרים זה נקרא לקיחת קרדיט על משהו שהוא לא שלך.

שני החניונים מרוחקים לפחות חצי קילומטר מבתי מגורים. מכירים מישהו שצועד חצי קילומטר לביתו בסוף יום עבודה?
אז למי ישמשו שטחי החנייה שכבר היום קיימת אליהם גישה לרכבים? טוען ראש העיר שמטרתם "לאפשר חניה לעובדים, ובכך לפנות את החניה ברחוב עצמו עבור הלקוחות של בעלי העסקים באזור". ובאותה נשימה מזכיר "כי הסדרנו עבור תושבים שחונים בכחול לבן באזור שעת חניה חינם".

נשמע צ'ופר רציני נכון? למי בדיוק? כמה מכם מגיעים לרחוב העבודה או לרחוב החרש 8? אני לא מדבר על כאלה שמשפצים את הבית ומגיעים לחנויות חומרי הבניין – שבעצמם יש להם שטח חנייה פנימי. או אולי הכוונה לבאי המשרדים החדשים בחרש 8? אבל גם לו יש מרתף חנייה. או אולי לאלו שרעבים ובאים לאכול שווארמה טובה? אז גם שם כבר יש חנייה חינמית. או למי שעורך קניות בסופר ברקת? גם שם יש כבר חנייה חינמית. אז למי התכוון ראש העיר באמירתו "הסדרנו לתושבים"?

אז חשבנו וחשבנו ובסוף מצאנו שבעצם הבשורה הגדולה טמונה בעובדה שמהיום תתחילו לשלם על חנייה באזור תעשייה א' כי רחובותיו יסומנו בכחול לבן. אז תקבלו שעת חנייה חינם (למי שיש סלולר, פנגו וכרטיס אשראי) אבל החל מהשעה השנייה תתחילו לשלם. ואגב לא ידוע על כך שחברת פנגו יודעת להבחין בין תושבי נס ציונה לתושבי ערים אחרות – כך שבעצם ההכרזה של ראש העיר, שכאילו העירייה הסדירה לתושבים שעת חנייה חינם מתעלמת מהעובדה שנהנים רבים מהטבה זו בכלל לא מתגוררים בעיר.

בכתבה שהתפרסמה בגיליון האחרון של העיתון, שהעירייה מעבירה לו את הודעותיה, נכתב כי העירייה החליטה להסדיר את נושא אזורי החנייה בעיר ולהפחיתם מחמש לשלוש – והקץ לבלבול. נשמע מבטיח.

מבטיח מאוד עד שמגיעים לפאנץ'. מזל טוב! יש חוק עזר חדש לנס ציונה (העמדת רכב וחנייתו). ליועמ"שית חיים קלים – לוקחים נוסח מוצע של משרד הפנים

https://www.moin.gov.il/LOCALGOVERNMENT/local%20authority/Financialmanagement/Documents/%D7%97%D7%95%D7%A7%D7%99%20%D7%A2%D7%96%D7%A8/submission-guidelines-placing-the-vehicle-and-parked.pdf

עושים העתק הדבק והופ יש לנו חוק עזר חדש-מזל טוב אמרנו?

https://www.nzc.org.il/_Uploads/dbsAttachedFiles/hok_ezer_hanaya2020(1).pdf

נולד תינוק, עורכים עבורו מסיבה והאורחים נותנים צ'ק בכניסה. אצלנו בנס ציונה זה פשוט יותר – מפעילים את האפליקציה בסלולר והנה הגזבר מחייך

10% העלאה גורפת בתעריפי החנייה בעיר מ-3.63 ל-4 ₪ לשעת חנייה.

אבל כדי שלא תרגישו רע מסבירה העירייה בכתבה כי מדובר בחוק עזר חדש שמחליף את הישן וגם התעריף עודכן אחרי שנים שנותר על כנו. וכדי לרכך את המכה מסבירה העירייה כי גם היום, לאחר שהתעדכן למעלה, נותר התעריף נמוך ביחס לערי השפלה והמרכז.

בשלב זה תהנהנו בראש כאות הסמכה לעלייה המתונה, כי אליבא דחברי מועצת העיר – זה לא פייר שאצל אחרים גובים יותר ואצלנו יישאר כל כך נמוך.
ואגב חוק העזר החדש קובע כי תעריפי האגרות הנקובים בחוק יעודכנו ב-1 בינואר בכל שנה שלאחר פרסומו.

המשכנו לקרוא את הכתבה והופ התבשרנו בהטבה חדשה וכך מכריז העיתון: "יש גם הטבות לתושבי העיר – בהצגת תעודת תושב חנייה חינם מהשעה 19:00 ועד 00:00 (ברחובות פארק המדע ובחניון גולדה)". נשמע מבטיח. רק שעיון בפרסומי העירייה מהשנים האחרונות מגלה שבחניון גולדה מאיר בפארק המדע, בין השעות 19:00 עד 24:00, החנייה לתושבי נס ציונה – ללא תשלום, בתנאי שיצמידו את תעודת התושב שלהם לשמשה הקדמית בצד הנהג ובאופן בולט. אז מה יש לנו כאן – הטבה ממוחזרת שהייתה קיימת עבורנו שנים.

יש עוד שאלות רבות לשאול את העירייה אבל בגלל שהם לא טורחים לענות לשאילתות שאנו מפנים אליהם, אז אנו ממליצים לכם לפנות לפניות הציבור בכתובת דוא"ל complaints@nzc.org.il :

 1. האם העירייה תהיה מוכנה לשקול מתן פטור מתשלום אגרת חנייה לאוכלוסיות מסוימות, כשהבסיס לפטור יהיה טעמים סוציואקונומיים. למשל אזרחים ותיקים?
 2. האם הרשות מתכוונת לקבוע תעריפים ומשכי חנייה שונים לאזורי חנייה שונים? שהרי מצופה שבאזור מסחרי הומה (שכמעט ולא קיים בעירנו) ייקבע תעריף חנייה גבוה יותר ומשך חנייה קצר יותר.
 3. האם מתכוונת הרשות לקבוע תעריף חנייה נמוך מזה שנקבע לתושבים שאינם מתגוררים בתחום הרשות?

ולסיכום:

 1. מצוקת החנייה במרכז העיר לא נפתרה.
 2. בהסדר החדש קיבלנו פחות אזורי חנייה אבל יותר רחובות מסומנים בכחול לבן.
 3. ההטבה לתושבי העיר בחניון גולדה (בפארק המדע) הייתה קיימת כבר.
 4. שעת חנייה חינם ניתנה כבר בחניון סוקולוב (הקרוב מאוד למרכז המסחרי בוייצמן). אזור תעשייה א' פחות רלבנטי לתושבי העיר ובאזור תעשייה ב' יש חנייה חינם בשפע במתחם הישפרו סנטר.
 5. החניונים הענקיים שהתבשרנו עליהם – נמצאים באזורים מרוחקים מבתי התושבים וכבר כיום ניתן להחנות שם חופשי.
 6. אך הבשורה הכי מדאיגה – תעריף החניה השעתי עלה וצפוי לעלות כל שנה (זה לשון החוק).
 7. העירייה חוקקה חוק עזר חדש שבאמצעותו העלתה העירייה את התעריף. החוק בעצם מהווה עבור הרשות ככלי כלכלי למימון פעילויותיה השונות. וזה הכלי שראש עיר לא אמור להשתמש בו בעת הזו של משבר קורונה, שפגע כלכלית ברבים מאיתנו. חוסר רגישות חברתית כבר אמרנו?
 8. לצד כל זאת מורגשת החמרה במדיניות האכיפה של עבירות חנייה בעיר (כתבנו על כך ביום שישי האחרון).

אז נשאלת השאלה האם מדובר בפייק ניוז (אגדה אורבנית) בשירות דף הפייסבוק של ראש העיר או באגדה של חנייה? תחליטו אתם.

ולגבי הפאנץ' הבנתם? או שנצטרך להסביר הכל מחדש?

0 0 votes
Article Rating
- פרסומת -spot_img

כתבות נוספות

Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
- פרסומת -spot_img

חדשות אחרונות

0
Would love your thoughts, please comment.x
דילוג לתוכן