נס ציונה בחדשות

לירן יגודה חלק ב׳: המתכון ל״קניית״ קולות בזול

בחלק הראשון דיברנו על שיטת ההתמודדות של חבר המועצה עו״ד לירן יגודה עם ביקורת. התמודדות אמרנו? אז זהו שהוא לא מתמודד, הוא חוסם את המבקרים ומשאיר קרוב אליו רק את עדת המעריצים כאשר גם לבה רותחת לא תפריד בינו לבין המפרגנים. וככל שמפרגנים יותר כך תחושת הסיפוק משום דבר מתעצמת. 

״פופוליזול״

הלחמת המילים פופוליזם וזול מסדרות לי אחלה כותרת משנה. זה משום שהשיטה ברורה. ברורה כמו לזהות את מר ישראל הנוכחי לפיתוח גוף במועדון הברידג׳ בבית גיל הזהב.

וכך זה עובד: מכיוון שיגודה מכיר את המערכת מבפנים, יודע ידוע היטב מהם המהלכים הבאים המתוכננים ומתהווים, עולה לפייסבוק ומניח פוסט מרגש. הקהל מריע, מדווח לו ולנו כי הוא ״תותח וחתיך״ והוא, הוא מתבשם בתשואות. 

הבעיה הופכת למשמעותית כשאין מי שיצעק ״המלך הוא עירום״. זה מפני שחסם אותם כבר בפרק הקודם. כך נוצרת אשליה כי מדובר באיש הציבור האהוב ביותר, היחיד שבאמת דואג לתושבים, כאשר מאחור מי שקצת מכיר את החומר, מבין שהנה, הוא הולך לזקוף לזכותו משהו שאין לו צל של השפעה עליו. 

פרשת ויציע (לסדר): או בשפת העם, ״בואו! יש מאכות!!!״

מר יגודה זעק זעקות שבר על ביטול ההנחה לתושבי העיר בכניסה לחוף פלמחים. הטבה שהיה מעורב בה בעבר, כאשר ראש העיר הנוכחי, מר שמואל בוקסר, החליט להקפיאה לתקופת החורף ולפתוח אותה שוב בחודשי הקיץ. ואם נודה על האמת, מעבר לעובדה שבחורף לא הולכים לשחות בים (כי קר, כן?), לבחון הטבות מחדש זה תמיד מהלך בריא. 

יגודה זיהה כר פורה לפופוליזול. משם עלה לפייסבוק בקול שבר על כך שיעשה הכל בשביל להחזיר את ההטבה. וזה למרות שאין מה להחזירדבר שנאמר מראש שיחזור. ולכשהחזיר (ראש העיר) את ההטבה כפי שהבטיח, יצא יגודה בפוסט עליז ודיווח שהצליח להחזיר את ההטבה. וכל זה כשהוא מודיע שכולנו נמשיך להינות מכל הטוב הזה שנקרא ״לירן יגודה״. 

לזה נוסיף את השנים (שנים. כן?) שמשפחת שוורץ מנסה להנציח את שמה של אמם השוטרת שרה שוורץ ז״ל, שנהרגה במילוי תפקידה. הגברת שוורץ המנוחה היתה שוטרת אהובה ונערצת בעיר. אשת חוק וצדק שתושבי העיר נותרו המומים ממותה הטרגי. וזה כולל אותי כמובן. באחת התגובות לפופוליזול שביצע יגודה להנצחת שמו של ראש העיר המנוח יוסי שבו (ניגע בזה מיד), עלה עניין שרה שוורץ ז״ל והבקשה להנצחתה. 

לירן מיד הגיב והבטיח שיעלה זאת בישיבה הקרובה ויעשה הכל בשביל ששמה של שרה שוורץ ז״ל יונצח. להזכירכם, שרה שוורץ נהרגה בשנת 2002, יגודה מכיר את הבקשה הזו להנצחתה עוד כשהיה מחזיק תיק שפע, התחדשות עירונית ותמ״א 38. לא זכור לי שפעל בעניין מהקואליציה בזמנו. ואם פעל ונכשל מהקואליציה, מה גורם לו לחשוב שיצליח מהאופוזציה (בוחן מציאות לא משהו) כשהוא עושה הכל בשביל לתפור סדינים אדומים בינו לבין הקואליציה ובינו לבין ראש העיר בפרט. ולא, ראש העיר לא צריך את יגודה בשביל להנציח את שמה. וכן, ליגודה היו לו כמה שנים טובות לעשות זאת. אבל עכשיו? מהאופוזציה הבאטמן חוזר(!) ועל הדרך מנסה לקטוף עוד כמה קולות בעוואנטה – טיל!

שנים של הזנחה אמיתית – שנה של זעקה מזוייפת

הכל תלוי בפוזיציה. זה משפט הקסם. כשלירן מתלונן על הזנחה הוא בעצם שוכח שבמשך שנים רבות היה בצד המזניח ומשם, לא רק שלא עשה דבר למען אותם תושבים שכיום מחזקים אותו, אם כי זילזל בהם זילזול רועם במעשיו או ליתר דיוק, חוסר מעשיו. 

אז, בשלטון הקודם של ראש העיר לשעבר יוסי שבו ז״ל, היה אחראי מר יגודה על תיק ההתחדשות העירונית בעיר. יחד עם זאת, החזיק את תיק שפ״ע. בשנים הללו, מזרח העיר והמערב הישן הוזנחו הזנחה פושעת. שנים של התעלמות מוחלטת מהסביבה הזו עד אשר ריקבון עמוק נוצר וכיום, אחרי שנים של  הזנחה, דרוש טיפול שורש. וזה, הטיפול, מתקיים הלכה למעשה היום. שיפוץ מהיסוד של גן משחקים במערב הישן ״פארק גראנד קוויל״. לזה נוסיף את בית הכנסת הישן והקטן ברחוב מאיר הרמן, ששם במשך שנים התחננו ליצירת שביל גישה מאספלט, על מנת לאפשר גישה לנכים מבלי לרדת לכביש, ונתקלו בסחבת של שנים, שנים!!!. והנה, לאחר סיור של ראש העיר בשכונה, תוך שהוא מקשיב לתלונות התושבים, חודש וחצי מאז, נסללה דרך יפה, חלקה, והמקום הונגש לנכים ולמתפללים בכלל. 

רק שתי דוגמאות ממש מעכשיו, שבדרך עוד שלל עשייה למען כל העיר עם דגש על איזור המזרח והמערב שהוזנחו, כאשר מר יגודה, בכל שנותיו בקואליציה, בעמדת שליטה אמיתית, מחזיק תיק רסמי. האחד ״מוזיז״ בניינים והשני אפילו לא אבן. 

זהירות עו״ד לפנייך!

לירן יגודה נוהג להשתמש במשלח ידו על מנת להוריד מעליו ביקורת. הוא נוהג לראות הצהרה מנוגדת כאיום או דיבה. ואם כותבים משהו חריף כנגדו, תעודת עורך הדין שלו נשלפת מהר יותר מאשר ניקול ריידמן שולפת את שם המותג שהיא לובשת. וזה חברים וחברות, מהר מאוד. כשזו נשלפת שלא בזמן המתאים, זה גם מהיר וגם מביך. השימוש הזה בתביעת דיבה עובד היטב. אני מכיר כמה וכמה תושבים המתנגדים לו נחרצות, שנמנעים להתייחס לפופוליזם שלו רק מהסיבה הזו. הוא פשוט מאיים סדרתי בתביעות (ואת זה מכירים היטב מעברו המקצועי). האיום הזה, הוא כלי יעיל הדוחה מראש ביקורת עניינית שהרי לא כולם מכירים את החוק, ואינם יודעים לכתוב את דעתם מבלי שיתפסו על איזו מילה שתכשיל אותם מבלי שהתכוונו כלל להוציא את דיבתו. וזה האחרון, מחפש בדיוק את זה. את הרגע הזה שיוכל לשלוף את תעודת עורך הדין, לנפנף בה לעיני כל ולהשתיק ביקורת עיניינית אך חריפה. וכשזה לא נוגע בדיבה, ואין דרך להתמודד, חסימה היא פתרון טוב.  

נארגן לכם חינם. חכו שניה!

אני זוכר שלירן הציע את ההצעה הזו בפייסבוק. הוא מדווח שהוא הולך להציע הצעה לסדר שתסדר לכולנו חניה חינם בעיר. את התוכנית הציג בדף הפייסבוק שלו. שם הציע חניה חינם לתושבי העיר. לא מוגדר בזמן. חניה חינם, פשוטו כמשמעו. לאחר שקיבל לא מעט הערות בעניין הציע הצעה נוספת והפעם גם הגיש אותה.

בואו נבין שניה. כשאדם מציע הצעה לסדר ראוי שיעשה עבודת הכנה של יותר מחמש דקות. או לפחות שלא יראה כאילו ישב עליה חמש דקות. ומדוע? משום שמעבר לעובדה שאת ההצעה הזו, באותה רמת רזולוציה, הייתי יכול להגיש כמה שניות לאחר שהתעוררתי בעודי חולה (חס ושלום) בשפעת חריפה, יש שם סעיף אחד שמוכיח את העובדה שאין שום עבודת רקע להצעה. 

שימו לב, בסעיף 7 נרשם (ציטוט מדויק): ״ניתן לבצע גם פיילוט לחצי שנה או שנה ולבדוק האם קיימת פגיעה שאינה מידתית בהכנסות״ 

בסעיף 9 נרשם (ציטוט מדויק): ״במובן, שאיני מצפה כי בישיבה כבר הנושא יאושר, הדרך הנכונה היא להקים ועדה שתבחן את הנושא יחד עם הדרג המקצועי, אשמח להיות חבר בה ולאחר מכן לתת הצעות לראש העיר ולמכלית העירייה״ 

בסעיף 7 אנו למדים כי מדובר בעבודה פרלמנטרית של ועד בית בלחץ. מדוע? משום שאם אדם רוצה להציע הצעה לסדר ולשכנע לבחון אותה על מנת שיהיה רקע להקמת ועדה, יש לבוא עם נתונים כגון: כמה חניות רלוונטיות יש, מה ההכנסות, כמה תושבי חוץ משתמשים בחניות בעיר, מה המחירים בערים אחרות ביחס אלינו וכמה כסף באמת זה חוסך לאזרח ביחס לכסף שזה מכניס לעיר. 

מה שאנחנו רואים כאן זו הצעה לסדר ריקה מתוכן. בסגנון של רובין הוד רק שבמקרה הזה הוא לא יוצא למלחמה אם כי רק שולח חיילים לשדה הקרב. ומה כן היה צריך לעשות? היה צריך לעבוד עבור הציבור שלו. לבוא עם נתונים, לשכנע שזה נכון, יעיל, אפשרי או בכלל אם צריך את זה. 

בסעיף 9 אנו מבינים משהו עמוק יותר. אנו מבינים שלירן בכלל לא מבין את החומר, שכן לא עשה את מה שהיה צריך לעשות בשביל להמנע מלכתוב את סעיף 7. מה בעצם אומר לירן? מאוד פשוט. 

״אני, לירן יגודה, רוצה לארגן חניה חינם לתושבים. תביאו בעלי מקצוע שיהפכו את החזון שלי למציאות״

זו אינה לא עבודה פרלמנטרית אם כי פגיעה באינטלגנציה של הציבור במסווה של ״עשייה״. וכן, גם לחומר הזול הזה יש קונים.

שורה תחתונה: קיום וירטואלי

ההצעות לסדר הללו הן לא יותר מאשר מהלכים פוליטים. אין שם עשייה כי אין משהו רציני מאחוריהן. או שהם לא רציניות, או שהן מלוקקות יותר מגביע גלידה בודד בגן ילדים או שהן הצעות לסדר שכבר בתהליך המיועדות לקטוף קרדיט שאין לו שום קשר אליו. 

כשרק מציגים עשייה היא לא חייבת להתקיים במציאות. זה רק מיצג. כך פועל יגודה בעיר. מציג עשייה ובשורה התחתונה חוץ מפוליטיקה ורדיפה אחרי המצלמה שום כלום, נאדה, גורנישט! 

המטרה היא להיות, להראות. ככל שהוא מציע יותר כך חושבים שהוא עובד יותר. אבל בפועל  ויש לי את הנתונים, מר יגודה אינו מרבה להגיע לועדות ששם, מה לעשות, העבודה הפרלמנטרית המשמעותית, כאשר אפילו נעדר מישיבת המליאה הראשונה בקדנציה הזו. 

לירן מקיים בפעולותיו ואימרותיו פילוג ומחנאות בעיר. משניא באופן שיטתי את תומכיו בכל מי שאינו מסכים עם הפופוליזול שלו, מדווח דיווחים שהוא יודע היטב שאינם נכונים על מנת לבלוט, והרבה, וחשוב לא פחות – בזול. 

לירן הוא הנקניקיה בלחמניה של הפוליטיקה המקומית. טעים יחסית, זול אבל ללא שום ערך תזונתי. חשוב לזכור שאין רופא שימליץ לצרוך את זה על בסיס יומי, בקושי שבועי. 

בחלק הבא: לירן יגודה – לא משנה, העיקר מישנה! (ישנה שגיאת כתיב מכוונת, תהיו עירניים)

2
Leave a Reply

2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
  Subscribe  
Notify of
או מיי גודה

כל אויב של יגודה הוא חבר שלי

Anonymous

מחכים לחלק ג

פוסטים אחרונים