נס ציונה בחדשות

נמר לוי "משחרר קיטור"

חלק א׳ – או קול תרועה או חסימה. תבחרו!!!

פתח דבר
״לאיש ציבור טוב מוכרח שתהיינה שתי יכולות בסיסיות. הראשונה היא יכולת פרלמנטרית משפיעה (להשפיע על המערכת מבפנים), השניה היא לשמוע את הציבור גם אם זה נוגד את פועלו. קרי, פלורליזם״
מחד, אני כותב את שאני חושב ללא כחל וסרק. מאידך, מקפיד הקפדה יתרה על פניה לגופו של אדם במידה והטיעון אינו נגד אדם. וכשזה נדש פרסונה ספציפית, מקפיד שלא לגדף ובטח לא לקלל. יחד עם זאת, אני אם מדובר באדם ספציפי, אני מקפיד הקפדה יתרה לטעון את טענותי (גם נגד פועלו) בדף האישי שלו כתגובה לפרסומיו. וזה על מנת שתמיד תהיה לו היכולת להשיב בדרכו, בנוחות וללא חשש שיערך/יחסם/יצא משליטתו.
 אני מצליח להרגיז לא מעט חברים. אדם פרטי שיחסום אותי בפיד שלו יעבור אצלי בקלות. איש ציבור לעומת זאת, לא ולא! ומדוע? משום שתפקידו הוא להכיל גם גורמים המתנגדים לו. וזה רבותי, זה ה(!)מבחן של איש ציבור. אם הוא לא עובר את המבחן הבסיסי הזה, יש בעיה!
״אני מתנגד לדעתך אך אמות על מנת שתשמיע אותה״
זהו משפט המשוגר בדרך כלל מפיהם של כאלה שהם בדיוק ההיפך מזה. אני למשל, מעולם לא חסמתי אדם מלראות את הפיד שלי. מדוע? מפני שאני מסוגל (או מתיימר) להתמודד גם עם המתנגדים לי לחלוטין. זה משום שהמתנגדים לאג׳נדה שלי, לטיעונים שלי, מאפשרים לי לשפר את האינטלקט מחד, כמו את יכולת הביטוי שלי, ומאידך אולי, רק אולי, נצליח לשכנע בדעתינו. אם לא שיכנענו אחד את השני? הרווחנו דיון המאפשר להעביר מסרים למתנדנדים. ככה זה בדמוקרטיה – אדם אומר את דעתו מבלי שהצד השני ישתיק אותו. ואם אתה חלק מהמערכת הציבורית, חלק מהמשחק הדמוקרטי, עלייך להכיל התנגדות כל עוד אינה אלימה – פלורליזם, מכירים?
תורת החסימות – לפחדנים בלבד!

זהו כלי מלוכלך. במיוחד אם הוא בשימוש כשלא נוח להתמודד עם טיעון אמיתי או כזה שמאתגר מידי. כשאתה חוסם מתנגד, אתה מאפשר לעצמך גם להעביר מסרים שיקריים כאשר אף אחד מהצד השני לא יוכיח אותך. הכלי הזה הוא כלי המיועד לכמה סוגים של פוליטיקאים: פחדנים, מאותגרים אינטלקטואלית או כאלה שהם סתם סותפי פיות שאוהבים לשחות במים רדודים. פוליטיקאי או איש ציבור איכותי, ידע להתמודד עם כל טענה מנוגדת ואפילו, אם צריך, להודות בטעות ולתקן. כשלא מעוניינים לעשות זאת, חוסמים. וכבר הגדרנו בכותרת מי משתמש בכלי הזה. 
סקרנים לדעת על מי מדובר? חכו קצת, קחו אוויר, עוד טיפה – יבוא יבוא, מבטיח לכם…
כמעט שלושים שנה שאנו מכירים. יש לו יתרונות וחסרונות אחד. הוא שחקן מעולה של סרטים דלי תקציב המיועדים למכנה המשותף הנמוך ביותר. הוא מסוגל להפוך את עורו במהירות האור ולעבור מחנה במהירות כפולה מזו. כמובן שכל עוד הוא מקבל את מבוקשו. אין שום עכבות בדרך, שום לואליות ואפס כבוד עצמי. מבוקשו לעניות דעתי הוא אחד בלבד – מעמד ציבורי!!! 

לא כל אדם עם גלימה שחורה הוא באטמן!

אז על מי מדובר? איש ציבור הנוטה למגלומניות מסויימת, עטוף בגלימה, המגדיר עצמו כמגן הציבור מפני פשעים ושחיתויות. 

נכון שהדמות הראשונה שעלתה לכם בראש הוא באטמן? אז לא. למרות שבשני המקרים מדובר בדמות עם יכולת משחק גבוהה יחסית שבזכותה ילדים קטנים בטוחים שבאמת יש דמות כזו. כשמתבגרים, והשכל הישר אשכרה מתפקד, הדמות הופכת להיות בידורית דמיונית, המעבירה לך שעה וחצי מול המסך שבמהלכן מבינים שמדובר במשחק ולא מעבר.  

האדם עליו אני מדבר נוטה לשים את עצמו במרכז (לגיטימי – תפקידו של כל פוליטיקאי) עם זאת, הוא רודף מעמדות מובהק מצד אחד אך נוטה ללכת באופן עקבי לבחור בצד המפסיד מהצד השני. דהיינו, תומך במי שלדעתו ינצח ובסופו של דבר מגלה שהובס. לכן, גם חושים פוליטים מחודדים אין שם ממש.

״ככל שהרצון למעמד חזק יותר הדרך להשיגו נמוכה יותר״

לכל פוליטיקאי (זול ככל שיהיה) ארגז כלים לגיטימי בו הוא משתמש כדרך קבע. על ידו, ארגז כלים נוסף שנשלף רק בשעת חירום(!) וארגז נוסף בו כלי אחד בלבד, המיועד למצב חירום מוחלט בו אין יכולת להתמודד כלל (נגיע גם אליו) ארגז הכלים השני לעומת הראשון, מחזיק את הכלים שהם על הגבול הלגיטימי להשתמש בהם. הם מיועדים להשפיע באופן שקרי או בחצאי אמיתות על מצביעיו בעזרת מצגי שווא על מנת לזכות באהדה. בארגז הכלים הזה ישנן רק תחבולות. כשמשתמשים אך ורק בארגז השני, המיועד לשעת חירום בלבד, יש בעיה. הבעיה נעוצה בכך שהארגז בו הכלים הלגיטימים, ריק מתוכן.
החטא ועונשו – לירן יגודה, איש ציבור שלא מסוגל להתמודד

ככל שהזמן עובר כך אני מבין היטב מהי אופוזציה. אופוזציה היא הרצון להפוך להיות חלק מהשילטון. אבל לא בכל מחיר. במילים אחרות: יש קווים אדומים. לאדם הזה אין שום קו אדום. כשכל טיעון מלא ברפש, תחבולות מלוכלכות וחוסר הגינות מובהק, לא ניתן שלא להגיב לזה באופן גלוי, מבלי להתחבא מאחורי חסימה בפייסבוק. אדם שמתחבא מלהראות את עצמו לאדם מסויים, מוכרח שאינו מסוגל להתמודד עם טענותיו. ואם הוא אדם של טיעונים (עו״ד – כן?) מוכרח שיהיו לו את הכלים להתמודד חזרה. כנראה שגם הארגז השני, ארגז התחבולות, ריק מתוכן כמו הארגז שאמור להיות עיקרי. 

סיפור שהיה – ״חצי אמת גרועה משקר וחצי״

במקומון ״כל נס ציונה״ התייחס העורך והמו״ל ”אבי בן דוד“ להצעה לסדר של לירן יגודה, הנוגעת להנצחת שמו של יוסי שבו ז״ל. הצעה לסדר זו הגיעה אחרי שהצהיר במפורש שראש העיר הנוכחי, מר שמואל בוקסר, שהביס אותם תוך שלושה חודשים בבחירות, שינציח את שמו בכבוד הראוי. מעולם לא התחמק ולא חזר בו מטענתו. הנצחתו של יוסי שבו ז״ל, מבחינת ראש העיר מר שמואל בוקסר, היא עניין סגור וחתום עם או בלי חבר המועצה לירן יגודה. אבל אם אפשר לעשות מזה הון פוליטי ולהגיע לעיתונות המקומית אז למה לא? הרי הוא שאמרתי, הנצחתו של יוסי שבו ז״ל אינה קשורה לבקשתו של יגודה כלל וכלל, וכשהיא תגיע, ינסה יגודה לזקוף זאת לזכותו. תחשבו היטב למה הדבר דומה. 

תגובתי לכך, היא גם זו שכנראה גרמה לו להוציא את ארגז הכלים הפחדני ביותר, היתה בנושא הנ״ל. אך מכיוון שאינני יכול לראות אותה שוב, עקב החסימה, אכתוב אותה כאן, ואין הרבה הבדל בין מה שנכתב שם למה שנשלף מזכרוני. 

״לירן. אתה יודע ודוע היטב שראש העיר מר שמואל בוקסר מתכנן להנציח את שמו של ראש העיר. מה שאתה עושה כאן זה פופוליזם מוחלט״
לא היה גידוף, לא קללות, לא שום דבר שלא ניתן להתמודד עימו אינטלקטואלית. נטו העמדת הדברים על דיוקם.
ומה בחר לעשות איש הציבור הפלורליסט, הדמוקרט, זה שנוהג להצטלם בחליפה מצוחצחת עטוף בגלימה שחורה. הרי הוא אמור בקלות להתמודד עם אדם פשוט, עילג – בבון ימני כמוני. 
אז במקום לתת הצגה אינטלקטואלית בפייסבוק, המלומד מול הבבון ולעשות ממני קציצות בפומבי, החליט לחסום. או כמו שאומרים אצלינו בעידה – לסתום לי את הפה!
לא ניתן ללמד דג לטפס על עץ
כשאתה לא פלורפילסט ביסודך, לא צריך הרבה זמן על מנת שזה יחשף לעיני כל. כשזה באופן מגושם כזה, מצטרפת גם טיפשות פוליטית לחבילה. הכוונה היא שיגודה אינו פלורליסט כלל ודמוקרטיה כנראה ממנו והלאה. זו הסיבה שהוא חוסם מתנגדים. ולא, זה לא רק אני, יש עוד כמה כאלה שהוא אינו יכול לשמוע את ההתנגדות שלהם שצורח צרחה איומה ״פופוליזם זול״ שלו. ולכן, כמו שלא ניתן ללמד דג לטפס על עץ, לא ניתן ללמד סותם פיות מהי דמוקרטיה ומהו פלורליזם. 

פוליטיקאי הוא אינו אדם פרטי ועליו לשחק את המשחק הפוליטי הדמוקרטי. במיוחד אם הוא מצהיר על עצמו ככזה. חלק מהמשחק הוא לא לסתום פיות. 

נורה אדומה מדאיגה או זרקור אדום מלחיץ?

באחד מהפוסטים טענתי שהוא פלורליסט אמיתי שמאפשר להתבטא חופשי בפיד שלו. לא טעיתי, הוא באמת היה כזה. אבל בימים הללו, כמו שגבר יכול להפוך לאישה ולהיפך, גם אדם פלורליסט יכול להפוך לסותם פיות. או שמה, הוא מעולם לא היה כזה. 
זוכרים את ארגז הכלים העומד לרשותו של פוליטיקאי? סיכמנו שאחד מהם ריק לחלוטין, ארגז התחבולות התרוקן. וכשהוא, ארגז התחבולות התרוקן, פונים לארגז הכלים הפחדני ביותר, השפל ביותר, הנמוך ביותר והאנטי דמוקרטי – חסימה! 

הרי יכול היה להסיר אותי מרשימת החברים או לחלופין להיכנס בי בחזרה. אבל שוב – הארגז, אין כלים מתאימים. 
לא. אני לא מתבכיין על כך שנחסמתי. לא ממש מצאתי עימו אינטלקט מפרה. כתיבתו די שטוחה, פיסוק שלא במקומות הנכונים ההופך את דבריו למבולגנים. בנוסף תמצאו קצת ״נדנד״ בהתנהלות שלו. קצת? הרבה אפילו. אבל כן נדלקה לי נורה אדומה או ליתר דיוק זרקור אדום!
בתקופת הבחירות תקפתי חזיתית את שחר רובין. וזה האחרון לא הסיר/חסם אותי מרשימת חבריו. אפשר אפילו להגיד שהייתי ממתנגדיו הבולטים ביותר. זה לימד אותי על יתרון מסויים של שחר. יגודה לעומת זאת, לא הצליח להתמודד עם אלפית ממה ששחר ״חטף״ ממני וממש בהתחלה חסם, השתיק והתחבא. 

נחזור להתחלה

״לאיש ציבור טוב מוכרח שתהיינה שתי יכולות בסיסיות. הראשונה היא יכולת פרלמנטרית גבוהה (להשפיע על המערכת מבפנים), השניה היא לשמוע את הציבור גם אם זה נוגד את פועלו״.
 לעו״ד לירן יגודה, לעניות דעתי, אין אף אחד מהן!
ולסיום: ״פלורליזם? מה פתאום!״

אי אפשר לעבור בשתיקה על דברים כאלה. ומדוע? משום שאם הייתי איש ציבור, הייתי נותן במה גם למתנגדים לי. הרי מה ציבורי פה אם הופכים את זה לכת שתפקידה היא רק, אבל רק לכתוב ״תותח!״. ולראיה, אני איש ימין מובהק שלא חסמתי אפילו את חברי הטובים מהשמאל השמאלי ביותר. ומדוע? משום שאני רואה סתימת פיות כמפלטו האחרון של הפחדן. נכון, המקור הוא ״הנבל״ אבל לירן אינו נבל חלילה. אבל הוא פחדן מוחלט, אחרת היה יכול לתת הצגה שתפריך את טענותי. אבל כשהאמת לא בידו, והוא יודע היטב שהוא פופוליסט, התעלמות היתה ההמלצה הנכונה. חסימה? טעות מרה. זה משום שאם היה לי גרם של סימפטיה לפועלו (אם יש כזו), גם הוא התאדה כלא היה.  

שורה תחתונה

מי שיכולת ההכלה שלו נמוכה במרחב הוירטואלי, מפחידה אותי המחשבה כיצד ינהג כבעל כוח במציאות!
חלק ב׳, ״כך קונים קולות בזול״ יעלה בהמשך, כך גם חלק ג׳.

5
Leave a Reply

5 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
  Subscribe  
Notify of
Shelly Cohen Amar

במילה אחת, אלוף ! !
וכמה שאתה צודק. איש ציבור חייב לדעת לקבל ביקורת בכל מצב ולא רק פרגון ועוד לייק !

יאן

מילים כדורבנות. יישר כח!!

לשון הבעה היסטוריה גיאוגרפיה

גם אני מכיר את יגודה 30 שנה. נמר כותב פה בעדינות רבה. יגודה הוא נחש ארסי. חייבים להרחיק אותו מהפוליטיקה המקומית. לא להאמין למילה שיוצאת לאיש הזה מפה – הוא מניפולטור נבזי ורק דבר אחד מעניין אותו וזה להיות מקובל ואהוד, בכל מחיר. הוא מזוייף ומגעיל! נמר, כל הכבוד על הכתיבה והאכפתיות להוציא את האמת לאור.

Come.on.man

מי שמחפש להתעשר על חשבונם של אחרים, מקומו לא בזירה הציבורית. אדם שתבע פיצוציות על זה שהם חילקו שקיות גדולות של ממתקים, לשקיות קטנות, מעשה שבלי ספק הוא לא חוקי אבל השאלה היא מדוע תבע אותם? הוא תבע לא בגלל שהוא מתחרה עיסקי, ולא בגלל שהילדים שאין לו קנו שקית וקיבלו קלקול קיבה או משהו כזה.. הוא תבע בגלל בצע כסף (ראה הזדמנות..) אחד כזה עם כח בידיים ידרוס את אמא שלו בשביל עוד קצת כסף. שימשיך ללבוש חליפות נוצצות ונעלי עור תנין להלוויות.. כמה שופוני.. ממש בושה. שיהיה יום טוב נס ציונים חמודים, נמר, אתה פרובוקטור לא קטן, אבל… Read more »

אלעד

חחחחחח אתה כזה שמוק שמשלמים לו כסף זה בדיחה

פוסטים אחרונים