32.1 C
Ness Ziona
יום שלישי, אפריל 23, 2024

נס ציונה מציינת את יום המאבק באלימות כלפי נשים בתכנית עירונית רחבה

חובה לקרוא

בישראל  יש למעלה מ 200,000 נשים בישראל הנמצאות במעגל האלימות.

משנת 2011 ועד היום נרצחו 167 נשים בישראל, כאשר  בשנת 2019 נרצחו עד היום 12 נשים, כולן קורבנות של אלימות על רקע מגדרי, שהותירו אחריהן ילדים, הורים וקרובים כואבים, משפחות שהתפרקו.

בחודש נובמבר מציינים בארץ ובעולם כולו את יום המאבק באלימות כלפי נשים, ציון זה נקבע ע"י האו"ם במטרה להעלות את הנושא למודעות ציבורית.

בכל שנה  מתכנס צוות  חשיבה לבחור את הנושא וציר המרכזי  לבניית תוכנית עירונית רחבה הפונה לקהלי יעד מגוונים: אנשי מקצוע, קהל רחב ובני נוער. בנוסף לכך, בבתי הספר בחטיבה העליונה יקבלו התלמידים מערך שיעור בנושא שיועבר ע"י צוות היועצות זאת בשיתוף פעולה עם אגף החינוך והשרות פסיכולוגי ייעוצי.

צוות  החשיבה והתכנון כולל את: מנהלת התוכנית וממונה למניעת הטרדה מינית  "הרשות לביטחון קהילתי" – ורד צברי, מיכל בר אוריאל אחראית תחום חינוך בתוכנית, ספיר קמחי – יועצת ראש העיר לקידום מעמד  האישה ומנהלת בית הפנאי, יעל שמולינזון – מנהלת מרכז לטיפול באלימות באגף הרווחה, נעה ישי עו"ס משטרה, יעל כהן ליבוביץ – מנהל מדור מנהיגות מחלקת הנוער, חני לישונבסקי וציפי אשראם חברות הנהלת  ויצו.

השנה בחרו חברות הצוות להתמקד בנושא זוגיות בריאה וסימני האזהרה, הלוא הם ה"נורות האדומות" בקשר.

"נורות אדומות" הן אותות אזהרה  שיכולות לנבא על קשר זוגי בו קיימים דפוסים שאינם בריאים ועלול להוביל לאלימות. לכן זיהוי ואיתור "נורות אדומות" אלה, יכול בחלט להציל נפשות ולמנוע הסלמה שיכולה להסתיים במוות.

האירוע היה מיועד לאנשי מקצוע מתחום החינוך והטיפול והתקיים בבית הפנאי במעמד

ראש העיר מר שמואל בוקסר ורעייתו, מנכ״לית העיריה עו"ד דפנה קירו כהן, סגנית ראש העיר גב' סמדר אהרוני  ואורח כבוד – תא"ל (במיל.) דני שחר, ראש הרשות למאבק באלימות, בסמים ובאלכוהול אשר הגיע יחד עם ההנהלה הבכירה במטה ומחוז מרכז.  

המשתתפים הגיעו  מקשת מקצועית רחבה, ביניהם מנהלי בתי ספר, יועצות, מתנדבות ויצו, מדריכי נוער ומדריכי מוגנות, עובדות סוציאליות, פסיכולוגיות ועוד.

הנוכחות הייתה רחבה והאולם היה מלא עד אפס מקום.

ראש "הרשות למאבק באלימות, בסמים ובאלכוהול" תא"ל (במיל.) מר דני שחר ציין כי: "אלימות כלפי נשים היא תופעה בלתי נסבלת ובלתי נסלחת. תופעה שראוי להילחם בה בכל דרך, ללא פשרות, וללא תירוצים". עוד הוסיף כי: "אם בעבר חשבנו שצריך לחנך את בנותינו לא לשתוק, לא להתבייש ולא להבליג; היום אנו יודעים שיש גם מסר לבנים שלנו – שאמורים להגיע בהמוניהם לאירועים מסוג זה – מסר של כבוד, שוויון, אחריות, ותפקיד ביצירת חברה בטוחה ומכבדת".

ראש העיר שמואל בוקסר בירך את המשתתפים ודיבר על חשיבות מיגור התופעה של האלימות המגדרית באמצעות הסברה וחינוך החל משכבות הגילאים הצעירים.

מבנה היום היה סביב הקונספט "לראות, לשמוע, לדעת"

בחלק של הראייה:

יום העיון נפתח בתערוכה של המיצג: "איננה עוד" מאת היוצרת הבימאית  קרן יחזקאלי גולדשטיין. במיצג נעשה שימוש בבגדים מקוריים של נשים מאסופת מגזרים, עדות, דתות ולאומים שונים; כולן נפגעות אלימות שקטעה את חייהן בטרם עת. המיצב מלווה בפסקול מקורי המורכב משירי ערש ב-15 שפות שונות.

בחלק של השמיעה:

לאחר מכן נחשפו המשתתפים לסיפורה האישי של נתלי ברלין  בהרצאתה: "הנערה שבתוכי"

מנערה מוכת אלימות קשה ועד המקום הבריא בו היא נמצאת היום.

ההרצאה מאירה את התובנות ונורות האזהרה בזוגיות אלימה , יחד עם דרכי פעולה לשינוי המצב באופן מיטבי.

אירוע זה הוא הראשון מבין שלושה אירועים, החוברים יחד לתוכנית עירונית, הפונה לקהלי יעד מגוונים.

האירוע השני – ההצגה – "אחת מעשר":

ב – 25.11 התקיים האירוע השני לקהל הרחב – ההצגה "אחת מעשר". האירוע התקיים באשכול פיס, במעמד ראש העיר שמואל בוקסר, סגנית וממלאת מקום ראש העיר סמדר אהרוני מוצפי וחברת המועצה פנינה זיו. האולם היה מלא עד אפס מקום. בין צוות השחקנים של ההצגה, של "תיאטרון קרוב", הייתה גאווה מקומית: שני שחקנים, שהם תושבי נס ציונה – אבנר מדואל בן יהודה ואושר בית הלחמי.

ההצגה גוללה את סיפורם של ארבעה זוגות, מההיכרות וההתאהבות, דרך משברים וספקות, בליווי סצנות מהחיים, שירים ולא מעט הומור. אט-אט הממד האירוני של ההצגה חושף את התופעה המטרידה ומעלה שאלות נוקבות על היחסים בין גברים לנשים ומאזן הכוחות המונח בבסיסם.

כפי  ששיתף אותנו ,מאחורי הקלעים, אבנר מדואל שחקן ותושב העיר על התהליך המדהים שעברו השחקנים: "כשחקנים ניגשנו לטקסט כמו לכל טקסט אחר, אך תוך כדי  תהליך עבודה וביקור במעון לנשים מוכות, נחשפנו למציאות הקשה, והופתענו מכך שהנושא חוצה עדות, מעמדות, וגיל.

ראש העיר שמואל בוקסר ציין: "אחת מכל שלוש נשים עוברת אלימות פיסית, נפשית, פסיכולוגית. צריך לדאוג להעצמה נשית. זו חלק מהתרומה להתמודדות עם הבעיה. יש להשקיע בחינוך ולהגביר אכיפה ולהגביר עונשים. אנחנו ברשות, צריכים להיות "הכותל" לכל מי שיש לו בעיה ואנו ניתן כל משאב שצריך בשביל לתת סיוע ועזרה".

באירוע נשאה דברים יעל שמולינזון – מנהלת המרכז לטיפול באלימות במשפחה, שתיארה את חווית הנשים החיות בזוגיות אלימה ופרשה את המענים הטיפוליים והייעוציים הניתנים במרכז תוך שהיא מדגישה שבעזרת סיוע טיפולי ניתן לצאת ממעגל האלימות ועדיין לשמור על המסגרת המשפחתית. השירותים הניתנים כיום במרכז הם:

1.    טיפול ישיר פרטי או קבוצתי בגברים, נשים, החווים או מפעילים אלימות עם דגש על מתן כלים אלטרנטיביים להתמודדות עם כעס וקונפליקטים. בקרוב טיפול בילדים.

2.    סיוע מידי בחרום ובבניית תכנית הגנה לאישה במצב סיכון.

3.    תוכניות בקהילה שמטרתן חינוך ומניעה.

האירוע השלישי  שיחתום את בתוכנית העירונית יתקיים בחודש דצמבר ויכוון לבני הנוער.  בתוכנית: ההצגה "נשיקה – סטירה" מבית היוצר של רות גנאל.

בנוסף לכך, בחטיבה העליונה בתיכונים צוות היועצות בשיתוף אגף החינוך והשרות פסיכולוגי ייעוצי, יקדישו שיעור לנושא המאבק באלימות נגד נשים.

קרדיט צילום: אולפני חובב

0 0 votes
Article Rating
- פרסומת -spot_img

כתבות נוספות

Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
- פרסומת -spot_img

חדשות אחרונות

0
Would love your thoughts, please comment.x
דילוג לתוכן