35 C
Ness Ziona
יום חמישי, אפריל 25, 2024

בתי ספר ייחודיים בנס ציונה

חובה לקרוא

מאת: ד"ר עירית כהן.

בעשור האחרון נמתחת ביקורת על אופן הלימוד ותוכניות הלימודים של משרד החינוך. הילדים בימינו עדיין מעווים את פניהם במחשבה על בילוי של יום נוסף על אותם הכיסאות, הקשבה לאותו שיעור פרונטלי ושינון מידע שלא תמיד נחוץ להם, רק כדי לקבל ציון מספרי.

אך ישנם בתי ספר מיוחדים בעולם ובארץ שמוכיחים את ההיפך. מדובר בבתי ספר שקמו בזכות תנועות הורים שבקשו שינוי והרשות המקומית חברה אליהם. כך, הוקמו בעשורים האחרונים ברחבי הארץ מאות בתי ספר ייחודיים כגון, דמוקרטיים, אנתרופוסופיים, אומנויות, טבע ואקולוגיה, טכנולוגיים ועוד. בנס ציונה קיימים כיום רק שני בתי ספר ייחודיים: האחד, בית ספר "שיבולים" הפועל לאור תפיסת ההתפתחות של ד"ר רודולף שטיינר. השני הוא בית ספר "טבע הדברים" הפועל ברוח החינוך דמוקרטי.

גבי קפלן, אבא לשלושה ילדים בבית הספר האנתרופוסופי "שיבולים": "בני כיתתו של בני בן השלוש עשרה הלכו ברגל מפתח בית הספר, אל הכותל המערבי, חמישה ימים, 90 ק"מ, ברגל, הציוד על הגב, איזה אתגר, איזו משמעת עצמית. ילדי בית הספר היסודי מפיקים בכל שנה מחזה, משחקים טקסט עשיר ומורכב, מכינים בעצמם תלבושות ותפאורה. צולחים אתגרים מורכבים בכוח הקבוצה ובכלים אישיים שרכשו בבית הספר. התיכון מגיש לבגרויות ברמת חמש יחידות מתמטיקה, מדעים ואומנות, אבל גם חוקר תרבויות בישראל, קולע סלים, עורך יריד מכירות שכולו באנגלית, מרים מופע פּוֹאֵטְרִי סְלֵאם על דמויות מהתנ"ך ומופע שירים מסרטים והצגות, תפירת תיקים והרמת תערוכת אומנות. ילדי לומדים במקום שמבקש לחנך ולא רק ללמד, במקום שרואה את האתגר והטעיה כאמצעי חובה להתפתחות, שמעודד חקירה ושאלות שגורם להם לחייך ולהרגיש בטוח".

הגישה החינוכית האנתרופוסופית מתיחסת לילד כשלם, מפתחת ומטפחת אותו בהדרגה, בהתאם לשלבי ההתפתחות הרגשית, רוחנית חברתית ואקדמאית שלו. הלמידה משתלבת בצורה מאוזנת והרמונית עם היכולות והצרכים של הילד בכל שלב התפתחותי. תוכנית הלימוד חוקרת לעומק נושא אחד מרכזי המתחלף כל כמה חודשים, ולמידה מתבצעת דרך מוסיקה, אומנות, עבודה בעץ ובוץ, חקלאות, טיולים ועוד.

רותי סורוז'ון, אמא לילד בבית ספר "טבע הדברים" : "הבן שלי, בכיתה א', חזר הביתה וביקש שאשאל אותו שאלות בחילוק שארית. ניסיתי, והוא ממש פתר. למרות שזה לא חומר של כיתה א', הוא הסביר שחבר מכיתה ג' לימד אותו. התרגשתי לשמוע שיש דבר כזה שילד מכיתה ג' בכלל מתייחס לילד בכיתה א', ושהם דיברו על חשבון. מאוחר יותר, המורה של בני הזמינה אותו לעבוד בחוברות של כיתה ג'. הוא עובד עצמאית ומקבל עזרה בעיקר בקריאה של ההוראות, כי למרות הבנתו החשבונית האינטואיטיבית, בקריאה הוא ממש מתחיל. ילדה הגדולה ממנו בשנה ולומדת באותה כיתה (הכיתות דו-גילאיות), התקשתה בשפה, קריאה וכתיבה. המורה ישבה עמה וביחד הן חשבו במה היא מתעניינת ובסופו של דבר הילדה בילתה כמה ימים בבית הספר בכתיבת עבודה בנושא חדי-קרן, באמצעות ציור, אך בשילוב כתיבה. כשהשלימה את כתיבת העבודה, פסקה שהיא בעצם לא שונאת שפה. לכאורה אלה סיפורים קטנים, אבל הם מראים כיצד בזכות גישה חינוכית המחפשת דרך שמדליקה את הילדים, הם מפתחים אהבה לתחום ידע וללמידה בכלל".

הרעיון הדמוקרטי עוסק הרבה בבחירה ובשותפות, במקום בכפייה. המורים עסוקים בלרתום את הילד ללמידה, למצוא דרך שמתאימה לילד, ומעצימה אותו. ההנחה הבסיסית היא שילדים שונים זה מזה, שהם סקרנים לדעת, נהנים מאתגר וחשוב להם להיות מעורבים, ובית הספר מייצר את הסביבה שמעודדת את זה.

בשנים האחרונות עוסק משרד החינוך בניסיון לייחד את מוסדות החינוך שלו, על מנת שיתאימו, לכאורה, לצרכים השונים של כל תלמיד. המאמצים הם אמיתיים, אבל קיים קושי עצום בישום הרעיונות היפים בשטח,  כל עוד תוכניות הלימודים ממוקדות באופן בלעדי במקצועות מסורתיים כגון שפה וחשבון ומשתמשות בשיטות מיושנות כגון שינון ומשמעת.

על מנת שהרשויות יוכלו להבטיח את זכותם של הילדים לקבלת חינוך איכותי, שוויוני, ובאותה העת  להעצים את אפשרות הילדים לממש את עצמם בנושאים מועדפים להם, ולהוריהם להיות שבעי רצון ממערכת החינוך היישובית שמתאימה את עצמה לרצונות הקהילה, כדאי לבחון מה יש בבתי הספר הייחודיים הללו, כגון האנתרופוסופי והדמוקרטי, ומאות כמותם ברחבי הארץ, שגורם להורים לצאת מאזור הנוחות שלהם, להוציא כספים, להשקיע זמן ומשאבים ולהילחם על זכותם שילדיהם ילמדו בהם. כדאי שהאמונים על החינוך ברשות יראו ביזמות החינוכית הקיימות נכס, היות והצלחתן  תביא השראה ומודל לחיקוי. הצלחתן תביא להתבוננות נוקבת בקיים ותאיץ את ההתחדשות המתרחשת בכל מקום בו יש שילוב של בחירה עם שפע של אפשרויות.

3 2 votes
Article Rating
- פרסומת -spot_img

כתבות נוספות

3 הערות

Subscribe
Notify of
3 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Anonymous
4 years ago

היזהרו מ"טבע הדברים"
פרמידה של שרלטנים. מוכרים שקרים ב 2000 ש"ח לחודש לא כולל אקסטרות.
מספיק לחפש תביעות ברשת כדי להבין במה מדובר.
מבנה שאינו בהיתר ללא רישוי בינוי , עמותה שסועת ריבים ומחלוקות , כלל שנה מוחלף הצוות כולו (מענין למה) ….

שומר נפשו ירחק – וכמה שיותר רחוק.

Anonymous
4 years ago

"טבע הדברים" – בית ספר מאוד מיוחד , ניסינו להירשם שנה שעברה.

יש שם שני מנהלים, אורי ויובל אם אני זוכרת נכון, שמביאים איתם גישה חינוכית מדהימה שקשה למצוא במקום אחר, מהסוג שילדים הולכים אחריהם…..
לא טריויאלי בימנו

Anonymous
9 months ago

אשמח לקבל פרטים נוספים תודה רבה

- פרסומת -spot_img

חדשות אחרונות

3
0
Would love your thoughts, please comment.x
דילוג לתוכן